cs en de

2 tipy jak snížit svou závislost na plastech

 10.05.2015
autor: bio-info.cz
Plastů je kolem nás stále více a více. Neustále hromadíme plastové obaly , dennodenně si v nich kupujeme pečivo, ovoce, zeleninu...
 
Domů nákupy nosíme v plastových taškách. Česká republika sice patří mezi nejlepší „recyklátory“ v regionu, ale... Stačí to?
 
Naučili jsme se sice recyklovat, ale to řešíme jen následný problém = nadměrné používání plastů. Ale jak z tohoto nekonečného cyklu nadměrné výroby, spotřeby a recyklace? Snižme naše používání plastů v domácnosti...
 
Jak se jich zbavit?
 
Jak to řešíme my? Už minule jsme vám ukázali, že uchovávání a přenášení vody v PET lahvích postrádá smysl.
 
Jak jít ještě dál? Zkusme omezit jejich používání v klasických obchodech – nemůžeme jim (bohužel) diktovat, aby nedávali nakupujícím plastové, ale jen papírové tašky. Ale nemusíme jít s davem a můžeme výrazně snížit jejich spotřebu u sebe samých? Ptáte se jak?
 
Podívejte se na svůj běžný nákup v obchodě – 3 druhy pečiva, 4 druhy ovoce, 7 druhů zeleniny. Díky tomu, že se každé váží samostatně, musí být každý typ v samostatném obalu. Jak jinak, než plastovém. Ten doma můžete sice znovu použít (například do odpadkového koše), nebo jen vyhodit. Celkově z jednoho nákupu přinesete abnormální množství odpadu. Zbytečného.
 
Jak jsme na to vyzráli?
 
Používáme na ovoce, zeleninu i pečivo znovupoužitelné (a sakra odolné) sáčky z síťového nylonu. Je průhledný, takže u pokladny nejsou žádné prodlevy. Také váží „nula-nic“, takže vám nezvyšují váhu nákupu a tím i cenu. Unesou až 2 kilogramy (takže můžete i nadále nakupovat jablka ve velkém) a v případě zašpinění je vyperete a jsou jako nové.
 
Pro hnidopichy – tímto produktem sobě neušetříte žádné peníze (jako například úspornými perlátory na vodu z minule). Jen budete šetřit přírodu. Prostě nebudete mít potřebu využívat plastové sáčky a tašky přímo od prodejce... Máte své vlastní, čisté a odolné sáčky (především na ovoce a zeleninu).
 
Pokud chcete zajít dále (a jistě chcete), mějte sebou vždy i odolnou a skvěle skladnou nákupní tašku – složená se vejde do každé kabelky, nebo kapsy u bundy a unese celý váš nákup. A je vyrobená z recklovaných PET lahví. Nestojí úspora škodlivých plastů za zamyšlení?
 
P. S. Nesmíte jen ty sáčky a tašku neustále zapomínat doma
 
 
Zdroj: www.agris.cz
 


Další články