cs en de

Africký mor prasat: EFSA doporučuje kombinovat opatření

 EFSA doporučuje kombinovat různá opatření k omezení rozšiřování afrického moru prasat v populaci divokých prasat ve východní Evropě.

Evropská komise požádala Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) o posouzení současné epidemie afrického moru prasat ve východní Evropě a o poskytnutí vědeckého poradenství týkajícího se rozšiřování nákazy a jejího tlumení. Od roku 2014 nákaza zasáhla Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko a postihla populace jak domácích, tak divokých prasat.

Africký mor prasat je virové onemocnění, které není nebezpečné pro lidi, ale smrtelně nebezpečné pro domácí a divoká prasata. V současné době proti němu neexistuje ani vakcína, ani léky.

Většina epidemií na farmách chovajících domácí prasata byla poměrně rychle zvládnuta. Naproti tomu u populací divokých prasat se nákaza stále šíří, protože její tlumení je mnohem složitější.

Zdá se, že jednotlivá opatření aplikovaná izolovaně začínají působit až po několika letech. EFSA proto radí používat různé kombinace opatření, vč. cíleného lovu, odstraňování těl zvířat z přírody a přísného zákazu krmení, které by společně měly vést ke snížení reprodukce divokých prasat a utlumení nákazy.
 
Více k tématu a předcházející stanoviska EFSA naleznete na webu EFSA.
 
 
Zdroj: www.bezpecnostpotravin.cz
 
 


Další články