cs en de

Česko-americké fórum k vínu: Naši vinaři se potkávají s americkými nákupčími

 12.10.2016
 
Rozšířit povědomí o kvalitě českých a moravských vín v USA, a tím i zintenzivnit obchodní spolupráci mezi tuzemskými vinaři a americkými nákupčími vína bylo cílem dnešního Česko-amerického fóra k vínu, které se konalo na Ministerstvu zemědělství. To ho pořádalo ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR. Americká podnikatelská mise zítra a v pátek bude pokračovat prohlídkou několika moravských vinařství. Američtí nákupčí tak budou mít příležitost přímo na místě poznat prostředí, kde tuzemská vína vznikají.
 
Obchod s vínem v budoucnu ovlivní případné uzavření Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Přístup na trh s vínem je jedním z klíčových zájmů České republiky i EU. Současný obchod brzdí například složitá registrace nových výrobků u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv i komplikovaný dovozní systém do USA.
 
Americký trh je pro české výrobce a producenty zajímavou destinací, také proto tam plánuje Ministerstvo zemědělství v příštím roce zřídit novou pozici agrárního diplomata. Ten by měl v následujících letech usnadnit přístup producentům vína, ale i dalších produktů z České republiky.
 
Zdroj: eagri.cz


Další články