cs en de

Fólie z bramborových slupek

 16.1. 2014
 Autor : Mgr. Dana Koubová

Výzkumný a vývojový tým švýcarské firmy Folag vyvinul fólii na bázi slupek z brambor s širokým spektrem využití.

Švýcarská firma Folag představila před nedávnem na veletrhu Verpackung Schweiz 2013 fólii na bázi suroviny z bramborových slupek. Výzkumný a vývojový tým firmy zabývající se řadu let vývojem fólií, měl dva požadavky: fólie by měly být z velké části složené z obnovitelných surovin a neměly by přímo ani nepřímo konkurovat potravinám. Řešením je využití odpadů.
 
Biofólie řady Natural se podle výrobce vyznačují sametově hebkým povrchem. Používají se k výrobě odnosných tašek nebo k balení potravin, tiskovin nebo textilií.
 
Biofólie řady Clear jsou vhodné jako obalový materiál. Kromě průsvitných sáčků a potravinářských fólií se nabízí využití také jako květinové fólie.
 
Předností biologických materiálů je redukce CO2 během výrobního procesu a biologická odbouratelnost. Při výrobě lze podle firmy ušetřit až 2,5 kg CO2 na kilogram materiálu. Biofólie slouží jako ekologicky šetrná alternativa k běžně používaným polyesterovým fóliím.
 
Nové fólie jsou odolné vůči olejům, tukům, benzínu a vodě. Vedle kyseliny polymléčné (PLA) jsou jako výchozí surovina používány škroby a rostlinné odpady.
 
Více informací: www.folag.ch
http://plasticker.de/Kunststoff_News_19887_Folag_Weiterentwickelte_Verpackungsloesungen_aus_Biokunststoffen
 
Kartoffelbau, 64, 2013, č. 12, s. 7
http://www.knihovnasvehly.cz/objednavka-reprograficke-sluzby/


Zdroj:  ÚZEI, www.agronavigator.cz

 


Další články