cs en de

Ministr zemědělství Jurečka pokračuje v cestě po USA – jednání ve Virginii a Arkansasu

Tisková zpráva – Pracovní návštěvou států Virginia a Arkansas pokračuje ministr Marian Jurečka v obchodní misi po Spojených státech. Podnikatelé jednali se zástupci největšího obchodního řetězce na světě, firmou Walmart.

Druhý den své cesty po USA jednal ministr zemědělství v Richmondu, hlavním městě Virginie. Společně s našimi podnikateli se zúčastnil prezentace tohoto dominantně agrárního státu. Podnikatelé se následně rozdělili do pracovních skupin dle odvětví své činnosti a vedli individuální obchodní jednání s místními firmami. Ministr Jurečka se v odpoledních hodinách sešel se svým resortním kolegou Todem Haymorem. „Zajímavým poznatkem pro mě byla diskuse, jak Virginie expanduje na zahraniční agrární trhy. Využívá k tomu podobný systém jako námi připravovaní agrární diplomaté. Rozdíl je v tom, že do zahraničí nevyjíždějí zdejší odborníci, ale stát si najímá lokální občany, aby za Virginii v dané lokalitě lobbovali. Hovořili jsme i o smlouvě TTIP. Potvrzuje se, že pro americkou stranu je tato dohoda extrémně důležitá,“ řekl Marian Jurečka.

Ve středu se celá delegace přesunula do arkansaského města Bentoville. Na zdejší univerzitě jednal ministr Jurečka se zástupci Bumpers College, která je zaměřena na výzkum v oblasti ovocnářství, šlechtění a veterinárních léčiv. „Zástupci University of Arkansas přijali moji nabídku na navázání kontaktů v oblasti výzkumu pšenice a obecně obilovin. Pokusíme se propojit zdejší odborníky s našimi výzkumníky z Mendelovy univerzity v Brně,“ uvedl po jednání ministr Jurečka.

Podnikatelská mise mezitím jednala se zástupci největšího obchodního řetězce nejen v USA, ale i na světě - firmou Walmart. „Podle sdělení všech zúčastněných českých firem byla jednání s Walmartem úspěšná v navázání prvních vzájemných kontaktů, přičemž Walmart hodlá naše společnosti dále oslovit ohledně další možné spolupráce,“ dodal Marian Jurečka.

 

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe


zdroj: www.eagri.cz


Další články