cs en de

Řešení problémů s ambrózií na dosah?

 11.2. 2014

Autor : Mgr. Dana Koubová

Šíření invazní rostliny ambrózie v Evropě by mohl zabránit 4 mm velký brouk Ophraella communa.

Ambrózie peřenolistá patří k nejagresivnějším invazním rostlinným druhům s velkým alergenním potenciálem. V její regulaci by nyní mohlo být dosaženo výrazného pokroku.
 
V boji s ambrózií – rostlinou vyvolávající těžké alergie – nyní svitla naděje: vědci z Univerzity Freiburg identifikovali v Tessinu blízko italských hranic brouka živícího se velmi efektivně rostlinami ambrózie. Není však zcela jisté, zda se brouk Ophraella communa z čeledi mandelinkovitých specializuje pouze na ambrózii nebo napadá i jiné rostliny.  
 
Poté, co byl brouk poprvé v Tessinu objeven, zaměřili se na něj odborníci na výzkum ambrózie z University Freiburg. Bylo zjištěno, že brouk se vyskytoval na více než 80 % stanovištích ambrózie a na některých stanovištích tyto rostliny kompletně zlikvidoval.
 
K zavlečení brouka došlo pravděpodobně přes milánské letiště. V tomto případě šťastně, protože jen díky tomu může být nyní cíleně testován na hostitelskou specifitu. Pokud nebude škodit na jiných rostlinách, mohl by být cíleně používán k ochraně proti alergenní ambrózii.
 
Další informace naleznete na adrese: www.unifr.ch/news/de/11656
 
http://www.agrarheute.com/beifussblaettrige-ambrosie


Zdroj: ÚZEI, www.agronavigator.cz
 


Další články