cs en de

Směsné pěstování zvyšuje obsah proteinů v bioobilovinách

  6.12. 2013
Autor : Mgr. Dana Koubová

Pěstováním pšenice nebo ječmene ve směsce s čočkou se zvyšuje obsah surového proteinu v obilném zrnu.
 
Pokud se ječmen jarní nebo pšenice jarní pěstuje společně s čočkou, zvyšuje se obsah proteinů v obilovinách, ukázaly pokusy při ekologickém způsobu pěstování v Kleinhohenheimu.
 
Pokusná stanice pro ekologické zemědělství Kleinhohenheim v letech 2009 a 2010 zkoumala poměr zastoupení plodin: 100:0, 75:25, 50:50, 25:75 a 0:100. Čím vyšší byl podíl čočky ve směsce, tím více stoupl obsah surového proteinu v obilném zrnu. Zatímco u pšenice pěstované v čisté kultuře se obsah surového proteinu pohyboval okolo 10,3 %, ve směsné kultuře se 75% podílem čočky stoupl až na 15,1 %. U ječmene bez čočky činil obsah surového proteinu 13,7 % a se zastoupením čočky 15,8 %.
 
Směska vhodná pro ekologické pěstování
Obsah surového proteinu v čočce zůstal v případě všech plodin pěstovaných ve směsce i všech poměrů zastoupených plodin ve směsce stejně vysoký. Směsné pěstování může pro ekologicky hospodařící podniky představovat vhodnou možnost, jak zvýšit obsah proteinu v pšenici a ječmeni a zajistit dobrou pekařskou popř. krmnou kvalitu. O výsledcích pokusu zevrubně informoval časopis Journal für Kulturpflanzen.
 
http://www.agrarheute.com/eiweissgehalt-getreide
 
Zdroj: ÚZEI. www.agronavigator.cz


Další články