cs en de

Superpotraviny si své přízvisko „super“ zaslouží

 20.01.2015
autor: bio-info.cz
 
Taky už vás někdy napadlo, co to vlastně superpotraviny jsou?  
 
A proč se používá tak zvláštní slovní spojení? A zda je toto pojmenování oprávněné? V tom případě jste otevřeli správný článek a směle čtěte dál.
 
Jako superpotraviny označujeme potraviny s mimořádně vysokým množstvím živin, které podporují zdraví. Jejich hlavní výhodou je komplexní obsah živin v přirozené podobě, čímž mnohonásobně převyšují účinnost izolovaných vitamínů a dalších doplňků výživy. Navíc se komplexní bioaktivní látky vzájemně podporují, tudíž je účinek těchto potravin mnohonásobně vyšší než účinek izolovaných živin. Superpotraviny tedy obsahují ve vysoké míře látky, kterých se nám nedostává v potřebné míře v běžných potravinách.
 
Jinými slovy se jedná o nejkoncentrovanější a výživově nejbohatší potraviny na světě, jež jsou známé a ověřené stovkami generací našich předků. Extrémně vysoký obsah živin jim propůjčuje vysokou zdravotní prospěšnost. Superpotraviny neprocházejí významným průmyslovým zpracováním, takže zůstává zachována jejich komplexnost a maximální užitek pro organismus. Ideální je konzumovat tyto dary přírody v syrové formě, aby se zachovaly veškeré živiny.
 
Superpotraviny obsahují neobyčejné množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů, bílkovin, vlákniny, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin. Díky tomuto unikátnímu složení zvyšují energii a vitalitu, povzbuzují imunitní systém, detoxikují organismus a zlepšují sexuální aktivitu.
 
Abychom se nebavili příliš teotereticky, pojďme se podívat na jednotlivé skupiny superpotraviny. Patří sem zelené potraviny jako je mladý ječmen, mladá pšenice, spirulina, chlorella a řasy. Mezi extrémně výživné druhy ovoce řadíme kustovnici, acai, lucumu jakon, Camu camu, baobab, moruše, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny, ale i kokosový olej. Další skupinou jsou nepražené kakaové produkty, jako je kakaový prášek, kakaové boby, kakaové máslo; a semínka – konopná a chia semínka a kešu či vlašské ořechy.
 
Superpotraviny podporují výživu mozku, svalů, zubů, nehtů, kůže, srdce, jater, ledvin, plic a reprodukčního systému. To už je docela slušný záběr, nemyslíte? Tak si pojďte tyto skvělé potraviny užít a věřte, že z toho bude mít prospěch jak Vaše mysl, tak tělo a v neposlední řadě i chuťové buňky.
 
 
Zdroj: www.agris.cz


Další články