cs en de

Tuna kvalitních biopotravin od PRO-BIO odcestovala na ledový kontinent

09.01.2015
autor:  bio-info.cz

Již podeváté se vydá česká výprava vstříc vědeckým výzvám ledového kontinentu na stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. S týmem polárníků pojí tříletá vzájemně prospěšná spolupráce a společná filozofie zdravého životního stylu a ochrany životního prostředí také obchodní společnost PRO-BIO. 
 
Na dvouměsíční výpravu vyjede letos 15 vědců a techniků, mezi nimiž bude sedm nováčků. Pavel Kapler přibližuje práci antarktického týmu na příkladu fotbalového týmu. On sám je týmovým manažerem, který koordinuje a spravuje celý tým. Jeho práce obnáší z 90 % administrativní záležitosti a, jak dodává, sám už vědu nedělá, aby ji mohli dělat kolegové z týmu. 
 
Dále je tu vědecký koordinátor, který zastává funkci trenéra, který rozestavuje muže do pole. Klimatolog je pomyslný brankář, vychytávač útoků z řad kritiků „české vědy na vzdálených kontinentech“, který na základě aktuálních měření a poznatků z dávné minulosti předpovídá budoucí vývoj klimatu. Pomyslný střelec gólů v týmu je paleontolog, který je tím členem expedice, který má hned po návratu v ruce něco pro „dychtivé diváky“; jeho nálezy jsou přitažlivé jak pro odbornou, tak i laickou veřejnost. Hráče v poli pak představují další vědecké disciplíny – glaciologie, zoologie, rostlinná fyziologie, geomorfologie, mikrobiologie, ornitologie, parazitologie a mnohé další.
 
Asi nejčastější otázkou, se kterou se Pavel Kapler setkává, je, proč vědci působí tak daleko od domova. Na to má jasnou odpověď – Antarktida je kontinent, na němž se nejvíce projevuje klimatická změna. Tedy co se projeví zde, lze v jistých modifikacích a s časovým odstupem očekávat i ve zbytku světa. Na polární stanici se vědci zabývají především sběrem vzorků, které se po příjezdu do ČR stávají předmětem i několikaletého zkoumání a jejich zpracování je součástí zadání diplomových a doktorských prací. Jiné vzorky, např. ryby žijící výhradně v antarktických vodách, jsou preparovány pro muzea a další zoologické expozice. Průběžně vědci připravují výstavy, pořádají přednášky pro veřejnost a výuku mladé generace. Za devět sezón, které vědci na Antarktidě působí, mají na kontě podrobné zmapování odledněné části ostrova Jamese Rosse, která se rozkládá na ploše cca 20 x 30 km. O závěrech jejich bádání informují renomovaná media jako Nature a Science, v populárně naučné formě pak National Geographic.
 
Provoz stanice je financován z prostředků projektu CzechPolar a Masarykovy univerzity. V nadcházející sezoně čeká expedici sestavení větrné elektrárny a instalace solárních panelů, které se měly uskutečnit již před dvěma lety. Nebyly však zrealizovány z důvodu permanentního zámrzu okolí stanice, který zabránil dopravení materiálu na břeh. V letošním roce bude vybavení stanice posíleno o dvě čtyřkolky, které významně usnadní pohyb vědců v terénu. Asi nejzajímavější novinkou letošního ročníku je projekt zmapování genové rozmanitosti místní populace tučňáků.
 
Společnost PRO-BIO spolupracuje s polárním týmem již třetí sezonu. Kromě tradiční zásoby různých druhů mouky, těstovin, müsli, ovesných kaší a polotovarů jsme letošní dodávku rozšířili o luštěniny, oleje, sladidla a koření. Těší nás, že si polárníci oblíbili naše produkty natolik, že jejich zásoba se rok od roku zvyšuje. Hitem jídelníčku polárníků je čerstvý chléb upečený ze špaldové mouky a špaldové knedlíky. Při pracích v terénu se osvědčily naše polotovary, tzv. Rychlé pánve, které v sobě snoubí výbornou chuť, rychlou a snadnou přípravu. Je naší velmi dobrou vizitkou, že objem biopotravin, který letos putuje do Antarktidy, čítá přes jednu tunu!
 
 
Zdroj: www.agris.cz


Další články