cs en de

Výběry se blíží aneb proč koupit českého býka

 11.02.2014
autor: cschms.cz

Přesně za týden v pondělí 17. února začíná první turnus výběrů plemenných býků. Chovatelé masného skotu ze všech koutů republiky se tak budou sjíždět do odchoven i k chovatelům, aby doplnili své chovy o nové, mladé a lepší plemeníky a zajistili tak ve svých stádech reprodukci. I přesto, že první turnus je početně slabší než-li druhý (ve kterém je naskladněno bez mála 1000 býků), tak už nyní bude z čeho vybírat. Jako již tradičně jsou nejvíce zastoupena plemena charolais, masný simentál, limousine a aberdeen angus.
 
A jak tedy vybírat? Výhodou nákupu tuzemských býků je maximum informací. Již dnes je na internetových stránkách ČSCHMS kalendář výběrů a aukcí i s plemeny a počty zvířat. Minimálně týden před výběrem jsou na těchto stránkách k nahlédnutí i ke stažení katalogy nabízených býků s jejich původem, užitkovostí, plemennými hodnotami a dalšími důležitými informacemi. Členům svazu může navíc jejich příslušný inspektor vytipovat vhodného plemeníka, vzhledem k plemenným hodnotám a příbuznosti. Zájemce o koupi se tak může předem dostatečně informovat o nabízených býcích. Další předností je možnost osobní účasti na veřejných výběrech, které předcházejí dražbě. Kupec si tak může dopředu býky prohlédnout a v klidu vybrat nejvhodnějšího plemeníka pro svůj chov. Každý býk je na výběr pečlivě připravován a je předváděn na tyči, což je do jisté míry zárukou ovladatelnosti. Pak již nezbývá, než si vyzvednout dražební terč, překonat zbytečný ostych a v následné dražbě se pokusit koupit "toho svého". A pokud je kupec úspěšný, stačí zaplatit a býka si buď odvézt nebo dovoz domluvit s majitelem odchovny. A potvrzení o původu se státním registrem dorazí s malým zpožděním na dobírku poštou.
 
Chtěli bychom na závěr pozvat naše chovatele na blížící se aukce býků masných plemen, a to i ty, kteří momentálně býka nepotřebují. Potkají zde své kolegy, uvidí pěkná zvířata a pokud se sejdou kupci, užijí i napětí. Je to přece jenom chovatelský svátek. Kupcům chceme popřát správný výběr a dobrou cenu. A býkům? Ať se dostanou k dobrému hospodáři.
 
Úspěšný výběr býků přeje kolektiv pracovníků ČSCHMS


Zdroj: www.agris.cz


Další články