cs en de

Evropská komise pozastavila příjem žádostí o kompenzace, ČR požaduje navýšení peněz

 11.9.2014
 
Tisková zpráva – Evropská komise (EK) dnes informovala, že na základě údajů doposud nahlášených jednotlivými členskými státy byly vyčerpány peníze určené na podporu zemědělců pro některé druhy ovoce a zeleniny v souvislosti s ruským embargem. Jde především o jablka, dále zelí, okurky, rajčata, mrkev, papriku atd. Další žádosti zatím nebude Komise přijímat.
 
Evropská komise na tento účel původně vyčlenila 125 milionů EUR (zhruba 3,5 miliardy korun). Ministr zemědělství Marian Jurečka od počátku požadoval navýšení uvedené částky. Česká republika o něj bude usilovat na nejbližším jednání, které se uskuteční koncem září v Miláně. „Po celou dobu říkám, že uvedený balík peněz není dostatečný. To se nyní prokázalo. Budu jednat s resortními kolegy z Evropské unie o navýšení této sumy a očekávám, že Evropská komise na vzniklou situaci rychle zareaguje,“ řekl ministr Jurečka.
 
Ministerstvo zemědělství již během dneška začalo informovat o této skutečnosti producenty a producentské organizace. V současné době MZe vyhodnocuje dosavadní žádosti o čerpání podpor. Za Českou republiku bylo doposud podáno 23 žádostí, jde o 16 subjektů, z toho 8 organizací producentů.
 
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe
 
 
Zdroj: eagri.cz


Další články