cs en de

Konečně začal fungovat systém darování jídla potravinovým bankám

 15.1.2015

Ministr zemědělství Marian Jurečka je rád, že se podařilo systémově rozjet podporu darování přebytečných potravin potravinovým bankám. Objem takto předávaného jídla v posledních měsících roste, jak uvedla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová v rozhovoru pro Deník.cz.
 
Podle Doušové na tom má největší zásluhu ministr zemědělství Jurečka, který už v září pozval představitele potravinových bank ke kulatému stolu. Při něm řešili, jak by bylo možné snížit plýtvání s potravinami a zároveň těmto bankám pomoci. Zástupci potravinových bank ministrovi přiblížili zásadní problémy, které omezují jejich činnost. Na toto společné setkání Marian Jurečka pozval i zástupce z finančního ředitelství a během několika dní začal jednat. Výsledkem bylo přijetí konkrétních legislativních opatření. Upotravin darovaných potravinovým bankám je díky tomu možné v daných případech stanovit základ daně z přidané hodnoty v minimální hodnotě, která se blíží nule, případně je nulová.
 
 
„Jsem moc rád, že se po letech nečinnosti konečně podařilo s naším přispěním dotáhnout celou věc do konce a systém začal fungovat. Snad to zamezí plýtvání s potravinami, které ve vyspělém světě dosahuje obrovských rozměrů a jídlo se dostane k potřebným lidem,“ řekl ministr Jurečka.
 
Celý text článku z webu Deník.cz najdete na: http://www.denik.cz/ekonomika/supermarkety-zahltily-potravinovou-banku-darovat-prestalo-byt-nevyhodne-20150113.html
 
Hynek Jordán
 
ředitel Odboru komunikace MZe
 
 
Zdroj: eagri.cz


Další články