cs en de

Ministr Jurečka navštívil dostihové závody Velká pardubická

 12.10.2014
 
Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes na Velké pardubické předá pohár České pojišťovny trenérovi vítězného koně. Ocení tak výherce již 124. ročníku koňských dostihů, které jsou považovány za jedny z nejtěžších a nejprestižnějších v Evropě.
 
„Jsem na Velké pardubické poprvé a musím potvrdit jejich strhující atmosféru. Je velmi populární a lidé ji každoročně sledují s velkým zájmem. Domácí i zahraniční závodníci zde dosahují pozoruhodných výsledků, které svědčí o vysoké odbornosti trenérů a jezdeckém umění žokejů, ale i o kvalitě plemenářské práce chovatelů. K rozvoji chovu koní přispívá i Ministerstvo zemědělství, a to prostřednictvím několika podpůrných dotačních programů. Naším cílem je motivovat chovatele k používání moderních metod šlechtění a reprodukce koní,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
 
Letos na Velké pardubické soutěží 22 koní, celkem jich bylo přihlášeno 64. Závodit mohou pouze šestiletí a starší koně, kteří se musí kvalifikovat v jednom ze čtyř dostihů. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát, a to v letech 1987 - 1989 a 1991. Nejvíce vítězství, osmi, dosáhl Josef Váňa, který se účastní již posedmadvacáté.
 
Po hlavním dostihu ministr zemědělství Marian Jurečka předá trenérovi vítězného koně pohár České pojišťovny. Vítěz letošní Velké pardubické nezíská pohár jako doposud, ale skleněnou desku se siluetou jezdce na koni.
 
Velká pardubická je sportovní akcí s nejdelší tradicí u nás. Poprvé se běžela 5. listopadu 1874, letos to bude tedy 140 let. Nekonala se za světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí a v roce 1968 srpnové události. Hlavní dráha měří dokola 2200 metrů, koně běží celkem asi 6900 metrů, musí překonat celkem 31 překážek. Nejznámější z nich je Taxisův příkop, který patří mezi nejtěžší skokové překážky na světě.
 
 
 
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe
 
Zdroj: eagri.cz


Další články