cs en de

Ministr zemědělství Jurečka: Budeme nadále podporovat pěstitele květin

 16.4.2014

Tisková zpráva – Česká květina je značka, kterou představí na tradiční výstavě Flora Olomouc Svaz květinářů a floristů ČR. Podle jeho představitelů je známka zárukou kvality a původu. Novou značku na dnešní tiskové konferenci věnované největší a nejstarší české květinové expozici uvítal i ministr zemědělství Marian Jurečka, který hovořil o podpoře květinářství a rozvoji floristiky.

„Pěstování okrasných rostlin od roku 2007 podporoval Program rozvoje venkova, a to opatřením, ve kterém mohli zájemci žádat o dotaci například na výstavbu nebo rekonstrukci skleníků a fóliovníků. Tato podpora bude pokračovat i v novém programovém období 2014 až 2020,“řekl ministr Marian Jurečka.

Pro návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc, která se uskuteční 24. až 27. dubna, je připraven mj. opravený pavilon A s Divotvornou zahradou.„Hlavní květinová expozice s názvem Divotvorná zahrada představí plovoucí záhony s tisíci květy narcisů, tulipánů, hyacintů a modřenců, muškátů a netýkavek. Navíc ji provoní i na pět tisíc řezaných květin,“ uvedl autor projektu a zahradník Vojtěch Zahradník. 

Výstavu obohatí také unikátní výstava orchidejí, kávy a dalších produktů z Peru, aranžování květin mistry floristy či posezení v čajovně uprostřed orchidejí a bonsají. Čeští, slovenští, nizozemští a polští pěstitelé nabídnou expozici květin, masožravých rostlin, kaktusů a sukulentů, okrasných keřů, skalniček a vřesů. Na volných plochách výstaviště se uskuteční zahradnické trhy.

Logo Česká květina, registrované známky kvalitních českých květin, může být použito pouze se souhlasem Svazu květinářů a floristů. Květiny pěstované pod touto značkou jsou pod dohledem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, podřízené organizace MZe. Známka Česká květina může být použita pouze na rostliny, které vyrostly v České republice místním zahradníkům.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZeZdroj: eagri.cz
 


Další články