cs en de

Ministr zemědělství Marian Jurečka hostem nedělní Partie


Prima, 2. listopadu 2014
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Dobré nedělní dopoledne. Právě v tuto chvíli začíná naše pravidelná diskusní Partie. Tento týden se objevila informace, že v Česku zřejmě skončí chov prasat. Zemědělci si stěžují, že výkupní cena masa zdaleka nepokryje náklady na jeho výrobu. Podobně jsou na tom i výrobci hovězího, mléka nebo pěstitelé ovoce a zeleniny. Opravdu budou na českých pultech jen dovozové potraviny? Může s tím něco stát udělat? Nejen o tom budu diskutovat s našimi dnešními hosty, Marian Jurečka, ministr zemědělství, místopředseda KDU-ČSL. Dobrý den.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Dobré dopoledne.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
A dalším hostem je Jan Veleba, což je senátor, předseda Strany práv občanů a bývalý prezident české Agrární komory.
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Dobrý den.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Dobrý den. A vítám zde také Jana Stibala, což je ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. I vám dobrý den. Pane ministře, kdy jste naposledy jedl české vepřové?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
České vepřové jsem jedl naposledy předevčírem, vepřový řízek.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane senátore, kdy vy jste si naposledy pošmákl na českém vepřovém?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Včera večer, protože jsem byl na soutěži nebo na putování Znovín Znojmo a tam měli mimo vína dobrého, tam měli stánek se specialitama, tak jsem si tam tady tu lahůdku koupil.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Tak doufám, že stejný komfort si budeme moci dopřát i v budoucnu. I když někteří chovatelé vepřového o tom dost pochybují, ostatně podívejme se na reportáž, která tuto dnešní debatu inspirovala. Naši reportéři ji totiž natáčeli se zemědělci, kteří se obávají toho nejhoršího, že budou muset své chovy vybít a najít si jinou práci.
 
/ reportáž /
 
redaktorka
O tom, že výkupní cena vepřového letí už 2 měsíce strmě dolů, mluví chovatelé napříč republikou a všichni řeší jediné - budeme schopni naše vepříny vůbec uživit?
 
Vladimír PELANT, předseda představenstva, SZP Sychrov
 
On se blíží okamžik, kdy už nemůžeme počítat s nějakou ziskovostí a dostaneme se do ztráty.
 
Václav HAŠEK, zemědělec, Bělá nad Radbuzou
 
Nemáme záložní plán. Doufáme, že budou dotace aspoň v takový výši, v jaký jsou a že budeme moci fungovat dál, no.
 
redaktorka
 
Navíc, i když výkupní ceny klesly, na cenách v obchodech to prý příliš nepoznáte. Čeští chovatelé se ale nejvíc děsí dovozu ze zahraničí. Od té doby, co se nesmí vyvážet potraviny do Ruska, se nám na pulty hrne vepřové z celé Evropy.
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Ve výsledku to znamená, že je u nás tlak dovozového masa, který snižuje poměrně výrazně cenu.
 
redaktorka
 
Aby se na naše vepříny udržely při životě, nesmí už výkupní ceny vůbec klesat. Podle ministerstva zemědělství to vypadá, že toto přání snad bude vyslyšeno.
 
Jindřich ŠNEJDRLA, náměstek ministra zemědělství
 
Ta obava sice může být, nicméně zaznamenali jsme v posledních zhruba třech týdnech stagnaci.
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Mohlo by to znamenat pro chovatele zase vážný problém. Ono je to o to složitější, že je to teprve zhruba rok, rok a půl, co se situace u nás alespoň trošku uklidnila a stabilizovala.
 
redaktorka
 
Během 10 let se u nás totiž chov prasat ztenčil na polovinu. České vepřové by tak opět mohlo být po roce ve velké krizi. Farmáři si navíc stěžují, že je stát dostatečně nepodporuje. Tvrdí, že jejich kolegové v sousedních státech, jako například v Belgii či Nizozemsku, jsou na tom podstatně lépe.
 
Josef LUKÁŠEK, předseda představenstva, ZEPO Bohuslavice
 
Dostávají výrobci vedle evropských dotací vyšší národní dotace. A vedle toho dostávají různé příplatky.
 
Jindřich ŠNEJDRLA, náměstek ministra zemědělství
 
Jsme se zemědělci a chovateli v permanentním kontaktu a já je při každé příležitosti prosím, aby nám dali jasné důkazy na stůl a oni je prostě nepředvádějí.
 
redaktorka
 
Ministerstvo zemědělství má navíc připravené hned dva druhy dotací, které si mezi s sebou chovatelé můžou rozdělit. Jestli to pokryje jejich ztráty, zatím není jasné.
 
Jindřich ŠNEJDRLA, náměstek ministra zemědělství
 
Připravujeme dotační pravidla, jednak z evropských zdrojů, ty budou platit od roku 2015. A samozřejmě národní dotace, které fungují v posledních letech.
 
/ konec reportáže /
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane ministře, chovatelé si stěžují na nízké výkupní ceny, čím to je, není to, předpokládám, jen tím ruským embargem proti západním zemědělcům?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Já bych chtěl možná tady ukázat jednu věc, jak se ta cena vepřového masa vyvíjí, toto je od 1. ledna 2012 do letošního, do tohoto měsíce, takže je vidět, že to je nějaká sinusoida, která teď má nějakou tendenci jít o něco dolů, ale nepadá úplně dramaticky pod nejnižší limity nebo hodnoty za poslední 3 roky.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Ale stejně je to, stejně je to podnákladové?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Jak u kterých výrobců je nutno poznamenat, protože já znám výrobce, nebo respektive chovatele prasat, kteří třeba od roku 2008/2009 i přes ty některé těžké období, které za těch posledních 5 let tady byly, dokázali být přesto ziskoví, je to velice důležité, nebo to zásadní je, jaká je efektivita toho chovu, kolik dokáží mít odchovaných prasat, selat na prasnici, jaké mají přírůstky, jakou mají konverzi, jaké mají náklady a ty špičkové chody, které dokáží investovat, dokáží opravdu mít i špičkové technologie, dokáží být dneska konkurenceschopní holandským a jiným evropským zemědělcům, ale samozřejmě je to o tom, že tam je už nějaká vyšší koncentrace zvířat a dokázali udělat ty poměry velké investice a my právě pro ty příští roky připravujeme docela slušné finanční prostředky pro to, aby ti zemědělci, protože takto investovat chtějí, aby tu šanci dostali.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Takže podle vás výkupní ceny masa jsou v pořádku?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
To já netvrdím, že jsou v pořádku. Teď samozřejmě, řekněme, prožíváme docela bouřlivé období na evropském, ale i globálních trzích, kdy dochází k přeskupení, řekněme, těch věcí, které se dějí i s ohledem na ruské sankce a řekněme musí se hledat nová odbytiště pro vepřové maso a masné výrobky, ale zase bych se vrátil k tomu, že je tady obrovský potenciál přímo na domácím trhu, protože my v případě vepřového masa jsme soběstační z 57 procent a logicky se tady nabízí prostor pro to, aby naši zemědělci, naši potravináři a výrobci dokázali českému spotřebiteli, který by si měl uvědomit, co má, za jakou prioritu nakupovat a ten potenciál toho trhu využít.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
K tomu se ještě dostaneme, jak motivovat české spotřebitele. Pane senátore, v roce 2004 bylo v České republice zhruba 300 tisíc prasnic, dnes jich je zhruba 90 tisíc, kde se ten trend zastaví nebo už se zastavil?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Já si myslím, že už ten stav je tak nízký. Já bych ještě doplnil, než jsme vstupovali do Evropské unie, tak jsme tady měli 3,3 milionů prasat celkem, teď to není ani 1,5 milionu a je to nejnižší stav od doby, kdy ČSÚ sleduje časové řady, začaly to, myslím, že někdy 1924, 26, tak nějak. Já sám si myslím, že toto musí být dno nebo je dno a teď, když je tady opravdu silná poptávka po českých potravinách, která je dobře, že je podporovaná současným ministrem zemědělství, tak já sám si myslím, že je tady příležitost, aby se to zase začalo trošičku zvedat, ale zašli jsme příliš, příliš hluboko.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Proč jsme se vůbec dostali na to dno?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Dostali jsme se na to dno proto, že po vstupu do Evropské unie jsme neobstáli v soutěži s kolegama ze západní Evropy a neobstáli jsme proto, že za prvé ty jejich celkové dotace byly, byly vyšší, než dostávali naši farmáři, to za prvé. A za druhé, museli jsme se do toho odvětví dát obrovský peníze, prostě postavit nový technologie, nebyli jsme na to dost dobře připraveni, toto třeba se nestalo, tento proces u skotu. A zmizely, zmizely ty střední podniky, zmizeli malí farmáři a současná výroba vepřového masa je postavena na velkých podnicích a je třeba udělat všechno pro to, pan ministr pravděpodobně tady bude mluvit o těch programech, má připraven program na příští rok, aby zkrátka chovatelé prasat dostali nějaký podpory a aby se to zvedlo a teď právě je ta doba, potvrzuji to, co říkal pan ministr, kdy v souvislosti s tím, že kdo dováží jakoukoliv potravinu, musí deklarovat 48 hodin, nebo kolik to je, odkud to je, takže je tady znovu poptávka po českým vepřovým mase.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Přesto je ho, jak jsme slyšeli, méně než 50 procent na trhu. Myslíte si, že za tím stojí i ty nízké výkupní ceny, které v tuhle tu dobu jsou ...
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Já sám, já sám, ještě, když jsem dělal v zemědělství, pocházím z firmy, která dělala, která se zabývala chovem prasat ve velkém měřítku, takže ty prasata se likvidovaly jednoznačně díky šíleně nízkým výkupním cenám, který byly hluboko pod náklady. Já si pamatuju taky výkupní ceny 25, 24, 23 korun za kilo, dělali jsme různý protestní akce, prodávali jsme v Jihlavě před Kauflandem nepovolený prodej lidem, prostě maso z hladícího vozů do náručí, které ukončila policie a tak dále, bylo to, prostě my jsme nestačili, nestačili ekonomicky, takže reagovali čeští chovatelé tak, jak reagovali. A teď možná je tady prostor pro nějaké zvednutí, ale došlo to zbytečně hluboko.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Já bych se teď zeptal pana Stibala, pane Stibale, jsou ty, ty stesky českých chovatelů podle vašeho svazu oprávněné?
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Tak já si myslím, že určitě oprávněné jsou nebo přinejmenším byly, koneckonců přesně o tom vypovídá ten stav, ve kterém sektor je dnes a ten propad, který jste sám, sám demonstroval, ona je společná zemědělská politika velice komplikovaná záležitost a bohužel musím říct, že její aplikace u nás vedla právě k tomu vývoji, který se odehrál k tomu drastickému propadu stavu prasat a potažmo samozřejmě výroby vepřového masa.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
My jsme včera udělali takový pokus, kolegyně Eliška Čeřovská vyrazila na nákup. Chtěla sehnat maso k dnešnímu obědu. Chtěla vepřové, české vepřové.
 
/ reportáž /
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Knedlo, vepřo, zelo - klasické české jídlo, jenže v řadě případů bez českého vepřového. Sehnat české vepřové na pultech našich obchodů totiž není vůbec jednoduché. Do obchodu jsme vyrazili se skrytou kamerou. Vepřová krkovice bez kosti - Německo. Vepřový bok s kostí, výběr, tak ten je z Polska. Vepřový bok na kámen - Česká republika. Vepřový bok, výběr, Polsko. Vepřové medailonky z Německa.
 
Judita URBÁNKOVÁ, mluvčí obchodního řetězce
 
U pultového prodeje čerstvého vepřového masa momentálně máme vlastně stoprocentní podíl od českých dodavatelů a pěstitelů.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
A z takového toho zboží, které je vakuované a balené, to do toho spadá též nebo ne?
 
Judita URBÁNKOVÁ, mluvčí obchodního řetězce
 
To do toho nespadá a informace týkající se tohoto masa momentálně nemám.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Tak jsme navštívili další obchodní řetězec, tady máme mleté maso vepřové, tak se podíváme, odkud je, a tady se dozvíme, že bylo vyrobeno, takhle, vyrobeno v Polsku. Když šáhneme vedle, tak tady máme vepřovou krkovici, vepřová krkovice s kostí, ta je z České republiky, vepřová krkovice bez kosti, chov v Polsku, porážka v Polsku. Tady máme jedno balení vepřová pečeně bez kosti, chov Španělsko, porážka též Španělsko.

Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
To, co uvádíte teď, je momentální stav. On je do určité míry zkreslený nebo zvýrazněný ty dovozy současnou situací, kdy ruské embargo způsobilo, že v Evropě zůstalo maso, které obvykle odcházelo právě do toho Ruska. A bohužel my jako poměrně malý a závislý trh jsme se stali jakýmsi v uvozovkách odkladištěm masa.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Když kupujete vepřové maso, díváte se, jestli je z České republiky?
 
osoba
 
Já se přiznám, tak já ho moc nekupuju.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Čemu dáte přednost - ceně nebo tomu, jestli je to český výrobek?
 
osoba
 
Asi ceně.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Čeští chovatelé vepřů se snaží chov udržet. Samozřejmě ale na úkor zisků.
 
Josef LUKÁŠEK, předseda představenstva, ZEPO Bohuslavice /natočeno, říjen 2014/
 
Jsme na hranici únosnosti, to znamená, že v současné době nemáme žádné zisky, ale na druhé straně dodáváme obyvatelstvu kvalitní výrobky. Nám se tržby na masné výrobky a maso, které dovážíme do prodejen, snížily v posledním měsíci o 12 procent.
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
 
Pokud se ale něco nezmění, může se stát, že české vepřové jen tak na pultech nenajdete, například v Bohuslavicích chov zachraňuje alespoň to, že lidé chodí nakupovat do podnikové prodejny.
 
Josef LUKÁŠEK, předseda představenstva, ZEPO Bohuslavice
 
Pouze v naší prodejně se nám tržby nesnížily, protože lidé mají zájem a vidí, že v naší prodejně si můžou koupit kvalitní maso a masné výrobky.
 
/ konec reportáže /
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Já bych se zeptal pana Stibala. Pane Stibale, jak se kouká chovatelům vepřového na takovouhle reportáž, kdy se snažíme koupit vepřové, dá se říct, že skoro marně.
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Tak samozřejmě nekouká se na to snadno. A bohužel musím říct ještě jednu věc, to, co jste uváděli nebo tam, kde jste uváděli, že je to maso z České republiky, není vůbec žádná záruka, že to byla skutečně pravda, protože to, čím je maso označeno, je většinou země poslední operace, to znamená, to mohlo být maso, které pocházelo z belgické půlky, která byla jenom na našich jatkách rozbouraná.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor

Pane ministře, jak vám se sledovala reportáž o tom, že vlastně české vepřové je dost výjimkou?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak mně se to samozřejmě nesleduje dobře. Jsem dlouhá léta dokonce i prasata sám choval, ale myslím si, že zase bych nebyl takový fatalista a troufnul bych si říct, že snad nám začíná svítat na lepší časy, protože to absolutní dno jsme tady měli v roce 2012, pokud jde o počty stavu chovaných prasnic, i celkového počtu chovaných prasat v České republice. Za poslední 2 roky se nám to číslo daří, byť pomalinku, ale o něco málo víc zvyšovat a já bych chtěl hlavně říci všem zemědělcům, že my opravdu v příštích 5 letech chystáme, troufnu si říct, asi dlouhodobější podporu pro to, aby chovatelé mohli investovat do stájových technologií z Programu rozvoje venkova, aby mohli investovat do lepších zdravotních podmínek chovu zvířat v rámci welfare programů, chystáme také, a už v letošním roce navyšují právě teď, za 14 dní to proběhne, i fakticky o 300 milionů korun národní dotace pro chovatele prasat a drůbeže, takže já bych chtěl tady vytvořit, řekněme, podmínky stability, aby zemědělci věděli, že pokud budu investovat, tak stát je dokáže podpořit tak, aby mohli se dostat na tu konkurenceschopnou úroveň, aby mohli nabídnout to vepřové za stejnou cenu pro zákazníky jako v Evropě s tím bonusem, že ten náš český zákazník, když si to koupí, tak podporuje někoho, kdo tady platí daně, kdo tady zaměstnává lidi.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Jsou to podle vás páky, které má stát na to, aby se sem nedováželo více jak 50 procent vepřového?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak já jsem říkal, že jsme zhruba na 57 procentech v tento okamžik. Já věřím tomu, že se nám to bude dařit zlepšovat. Na druhou stranu nikoho nedonutíme, abychom řekli, teď musíš dělat vepřový, my k tomu chceme jenom vytvořit ty podmínky, aby opravdu chovatelé řekli prostě - ano, má to pro nás dlouhodobý ekonomický smyl a půjdeme tady touto cestou, my prostě jsme ti, kteří, řekněme, se snažíme lajnovat to hřiště a mít dobře posečenou trávu, ale ten zápas musí odehrát každý ten podnikatel, ať už je v zemědělství, nebo kdekoliv jinde, prostě už sám.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane senátore, plány ministerstva na příští roky, jak je vnímáte, vy v čele Agrární komory jste musel jakoby sledovat tady ten klesající trend počtu vepřového poměrně pozorně. Tak jak se díváte na ty plány?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak já jsem dělal šéfa Agrární komory do konce března tohoto roku 9 let, takže u tohoto jsme byli, my jsme se snažili za ty léta zkrátka upozorňovat na tu situaci, demonstrovali jsme, jednou jsme udělali, když byl ministr Gandalovič, velkou demonstraci v Praze, jak jsem zmínil, prodávali jsme tady to maso, jednou jsme vedli demonstraci před jeden konkrétní podnik.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Ale, co ty plány ministerstva, myslíte si, že povedou k tomu ...
 
Jan VELEBA, senátor 
 
A pokud se týká těchto plánu, který tady říká pan ministr, tak já si, já, mně nezbývá nic jiného, než prostě říct, že jsou zkrátka správný a tady je potřeba, aby to nebylo tak, jak v minulosti, kdy každý rok byl jiný ministr zemědělství, tady je potřeba stabilita, programový prohlášení, já tady nejsem v roli prostě, abych tleskal vládě, ale musím jako objektivně uznat programové prohlášení vlády v resortu zemědělství je napsáno velmi dobře, včetně tady těch chovů prasat a tak dál, takže ty plány jsou dobrý. Já bych tady řekl ještě jednu, jednu větu, my jsme se dostali do situace, kdy ročně podle úrody vyvážíme, nenajde spotřebitele v naší republice 1,5 až 3 miliony tun obilí, a to obilí právě baští prasata a drůbež, vyvezeme to, v Polsku, v Německu se z toho udělá vepřové drůbeží maso, zaměstnají se lidi a dováží se to sem, takže tuto politiku je třeba konečně změnit. Jinak si myslím, že ta, že ta, to procento českého vepřového masa je ještě horší, než tady říkal pan ministr, 57 procent, protože do toho, když se započtou, do toho, když se započte váha dovezených selat, do České republiky, tak je to jenom ta naše soběstačnost, bohužel kolem 50 procent. A to já osobně pokládám za ostudu pro Českou republiku, protože vepřové maso i přesto, že je velmi moderní doba, je základem našeho jídelníčku, pokud se týká živočišných, živočišných bílkovin.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Výkupní ceny masa jsou poměrně nízké nebo možná klesaly v posledních letech, cena masa na pultech je ale stále stejná, znamená to, že na tom nejvíc vydělávají ty obchodní řetězce, vy jste sliboval, že budete s obchodními řetězci jednat o výkupních i prodejních cenách, tak proběhlo to jednání, s jakým výsledkem?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak já jsem vlastně neřekl nikdy, a ani to vlastně není v kompetenci ministra, abychom mohli jednat s obchodními řetězci o výkupních cenách, nebo respektive o jejich prodejních cenách. To prostě já si nedokážu představit v tržní ekonomice, jak tady toto s nimi řešit. My samozřejmě narážíme na ten problém, kdy já vnímám, že není úplně rovnoprávné postavení mezi zemědělci, potravináři na jedné straně a obchodními řetězci. My jsme se dohodli, že uděláme takzvaný mediační tým, kde k jednomu stolu postavíme zástupce zemědělců potravinářů, k druhé části stolu obchodní řetězce a sedneme si k tomu, já a zástupci ministerstva a budeme, řekněme, řešit ty problémy, na které jedna i druhá strana upozorňuje dlouhodobě, to znamená ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Už to proběhlo?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Toto konkrétní jednání, kde budou všechny tři strany, ještě neproběhlo, plánujeme ho do konce letošního roku, abychom tady tyto pravidelné schůzky zahájili, ono vůbec bylo docela, řekněme, ne úplně jednoduché se domluvit, že tady toto, obě dvě ty strany chcou a chtějí v tom nějakým způsobem začít pokračovat. Takže to, ten pocit nějak nastartuje, ale tím nevyřešíme prodejní ceny vepřového masa na pulty obchodů. Něco by mohlo pomoc té situaci novela zákona o významné tržní síle, ale to není v gesci ministra zemědělství, to má být v gesci ministerstva průmyslu a obchodu, teď v tento okamžik to připravuje úřad vlády a pan premiér, kdy to přesně půjde do legislativního procesu, nejsem schopen říct, takže jako těch věcí je tady víc, které je potřeba řešit a ne všechno má ministr zemědělství v rukou.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Velmi napjatá situace jako u vepřového je i u hovězího masa, potažmo u mléka, dovážíme zhruba 30 procent sýrů a dalších mléčných výrobků. Většina chovatelů se ale obává 1. dubna příštího roku, kdy přestanou platit regulační pravidla pro množství vyrobeného mléka v jednotlivých zemích Evropské unie. Někteří dokonce mluví o mléčném armagedonu. Pane ministře, máme se bát, že český trh zaplaví polské a německé mléko.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak já na rovinu říkám a říkal jsem to i na Radě ministrů, já nesdílím ten optimismus, který má Evropská komise, že po 1. dubnu příštího roku se zásadně nic moc nestane a ten mléčný sektor bude fungovat, řekněme, plus minus jako doposud, tak se k tomu staví Evropská komise. Já na rovinu říkám, i v souvislosti s ruským embargem mám velký obavy, že zrovna ten, toto rozvolnění toho nebo ukončení kvótového režimu přichází ve velice špatnou dobu, byť o něm dlouhodobě dopředu víme někdy od roku 2008, že to skončí, na rovinu říkám, vše má v rukou český spotřebitel. Já nemám rád ty postesky lidí, kteří říkají, nám to tady obchodní řetězce vozí. Já říkám všem lidem, obchodní řetězce nám vozí přesně jenom to, co my tady koupíme a v okamžiku zákazníci se začnou chovat trošku na ..., a budou nakupovat na jiných principech, tak prostě i obchodní řetězce budou podle toho muset přizpůsobit to, co zákazníkovi budou nabízet.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane senátore, mají vůbec čeští zemědělci, čeští producenti mléka šanci bojovat proti například polským, rakouským, německým výrobcům?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Určitě mají, protože sektor chovu skotu patří k těm, kteří jsou velmi konkurenceschopní, my máme, my se nemáme v tomto případě vůbec za co stydět, my máme třeba užitkovost u černé populace, to je populace, která je specializovaná a šlechtěná na mléko, holštýnský černostrakatý, černostrakatý skot, tak tam máme u té populace, ta populace je, myslím, že 170 tisíc dojnic, tak tam máme výkon asi 9200, 9300 kilogramů nadojeného mléka od jedné dojnice a tam se řadíme na špičku Evropy. Tam bylo právě nainvestováno, tam jsou moderní technologie a tam jsme jednoznačně konkurenceschopností, ale konkurenceschopní, ale právě, jak říkal pan ministr, že se ... v dubnu příštího roku zmizí mléčné kvóty, tak my máme informace, že prostě takové státy, jako je třeba Holandsko, Německo, Dánsko a tak dál, se na to velmi připravovaly, velmi investovaly a třeba Holanďané mají v plánu zvýšit produkci mléka o 20 procent, čili bude to velmi tvrdý souboj. A ještě jsem jednu větu k tomu předchozímu, k těm prasatům, tam je důležitá ještě jedna věc, ale to jsem na to zapomněl, je to velmi důležité, abychom obhájili v Bruselu v Programu rozvoje venkova tu možnost pomoci, která těm monogastrům, to znamená, prasatům a drůbeži tam máme, abychom, a o to žádám pana ministra, aby byl statečný, abychom nepodlehli prostě, teď nám to Brusel připomínkuje, Program rozvoje venkova, abychom zkrátka udrželi ty věci, který tam máme, ale k tomu skotu, tam jsme konkurenceschopní, ale bude to velmi, velmi složité.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Hovoří se o tom, že ruské sankce budou evropské zemědělce stát desítky miliard eur. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že čeští zemědělci přijdou o zhruba 400 až 700 milionů korun. Před měsícem a půl čeští zemědělci ale hlásili škody jen za zhruba 21 milionů korun. Ministr zemědělství k tomu tehdy řekl:
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /natočeno, 14. 9. 2014/
 
To jsou ty primární dopady. To, co ten náš český výrobce nebo potravinář není schopen vyexportovat, takže mu to teď zůstává u nás na českém trhu. A my pořád všichni čekáme s napětím, kdy se nám začne plně projevovat ty sekundární dopady, ten přetlak toho zboží, přeliv z jiných členských států na ten trh v České republice.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane ministře, už se projevily ty sekundární dopady?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Ano, ty už se nám projevují zhruba dva měsíce. Dochází opravdu k poklesu cen v sektoru ovoce i zeleniny, ty propady jsou řádově od 20 do 40 procent, ty cenový propady, za co prodávají zemědělci tu produkci, byly tady, řekněme, spuštěny mechanismy, které měly pomoci zemědělcům, aby například část úrody mohli ponechat na poli nebo ji stáhnout z obchodní, z obchodní sítě a nějakým způsobem ji, ji využít jinak, ale i spoustu zemědělců, řekněme, přirozeně do těchto programů nechce jít, protože oni nepěstují svoji produkci proto, aby nechali někde shnít na poli nebo ji zaorávali a na druhou stranu potom Evropská komise ty podmínky upravila tak, že vlastně už ta, ten limit, který jsme dostali jako Česká republika, nestačí v tento okamžik na tu poptávku, kterou zemědělci případně by teď chtěli využít.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Před měsícem a půl jste říkal, že se přihlásilo 23 zemědělců o 21 milionů. Jaká je ta situace v tuto chvíli?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak ten celkový nárok činil 17 milionů korun a byl to ten limit na 3 tisíce tun, který jsme obdrželi od Evropské komise. A z těch 23 žadatelů víceméně dokážeme uspokojit 15 žadatelů, ten zbytek je, řekněme, ten převis, který je nad, nad ten limit, nicméně bude příští týden rada nebo ten další týden v pondělí rada ministrů zemědělství v Lucemburku, respektive v Bruselu, pardon, kde logicky se o tom bude muset mluvit, protože i spoustu jiných mých kolegů, jak jsem s nimi neformálně hovořil za poslední zhruba tři týdny, s tou kvótou, kterou dostali přidělenou na svůj členský stát jakoby na kompenzaci těch důsledků a na ta opatření, tak víceméně ji vyčerpali také a budou chtít prostě po Evropské komisi, co teď, jaké opatření budeme, jak budeme pokračovat dál.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Takže mám tomu rozumět tak, že se nepřihlásili za měsíc a půl další zemědělci, kteří by s vámi řešili nějaké škody vzniklé tím ruským embargem?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Oni už se dál ani logicky nás nemohli, protože věděli informaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu, že tu kvótu 3 tisíce tun už jsme naplnili a tudíž prostě, jako proč by se někdo hlásil někam, kde ví, že v tento okamžik je nedokážeme ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
A komunikujete s nimi třeba víte, že třeba ty škody jsou větší?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
My, samozřejmě my komunikujeme s oběma svazy, jak se Svazem ovocnářů, i, i zelinářů, takže řešíme tu situaci, máme ty informace, víme, jak je ten cenový pokles a snažíme se hledat opatření, jak jim, řekněme, nějakým způsobem vyjít vstříc a pomoci, například jsme teď ještě navýšili finanční prostředky na restrukturalizaci sadů, aby všechny žádosti, které v letošním roce přišly na obnovu sadů a zlepšení jejich úrovně, aby byly uspokojeny, což se třeba podařilo, takže my se snažíme v rámci našich mantinelů, které na národní úrovni máme poměrně úzké, opravdu hledat ta řešení, abychom nějakým způsobem dokázali pomoci.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
V České republice je zhruba 22 tisíc zemědělských subjektů, bavíme se o tom, že zhruba 21, 23 jich požádalo nebo nahlásilo své škody vzniklé tím ruským embargem, stačí to nějakým způsobem na pokrytí těch škod, to, co říkal pan ministr, nějaká ta částka, o které se tady hovoří?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak já si především myslím, že ty škody, že teprve čas ukáže, jaké ty škody budou třeba u těch ovocnářů, o kterých tady mluvil pan ministr, ještě, než to řeknu, tak tady řeknu pro diváky a spotřebitele jedno číslo, a to číslo je skutečné, mám je od ovocnářského jednoho družstva, jabka prodávají do jednoho obchodního řetězce za 12,50, pěkná česká jabka, a v tomto řetězci se to prodává, ten řetězec má náklady na umístění na, ze skladu na regál, jiný náklady tam nejsou, to už je všechno hotový, 32 korun 90, tak abychom si prostě uvědomili. A jinak to se teprve ukáže. A třeba u těch ovocnářů, tam já třeba si myslím, a hovořil jsem včera s šéfem Ovocnářského svazu, kolegou Martinem Ludvíkem, tak ti očekávají, že tam největší dopady budou až někdy v dubnu, v květnu, až Poláci budou, se dostanou do situace jako jedni z největších evropských pěstitelů, oni zvýšili svou produkci od vstupu do Unie o 60 procent u jablek, a to zvýšili kvůli tomu, že Unie jim na to dávala peníze, na ty technologie, na ty výsadby sadů a oni to vozili do Ruska. Takže až zjistí z jara, že prostě mají ještě plný sklady, tak budou v situaci, kdy se jakýmkoliv způsobem toho budou muset zbavit, pokud to nebudou chtít vyvézt někam do kompostu. Takže to teprve dopadne. A na to počítání podle mého názoru je ještě brzy. V každém případě je to, v každým případě je to průšvih.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pane ministře, vy jste plánoval, že připravíte zákon, který by chránil zemědělce, a to ať buď ovocnáře nebo chovatele masa před výkyvy těch výkupních cen, měl jste se inspirovat někde ve Španělsku, ve Francii, jak jste daleko?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
No, tak my jsme daleko, v tento okamžik my jsme si zjišťovali ty informace, protože já jsem tuto informaci obdržel od části zemědělských nevládních organizací, že jsou členské státy Evropské unie, které mají zákony, které chrání, řekněme, jejich výrobce zakotvením, řekněme, nějaké minimální ceny, respektive, že ten výrobek se nemůže prodávat za podnákladovou cenu, nicméně, když jsme potom pátrali a ptali se těch konkrétních států a jejich představitelů, například velvyslanců, zdali takovou legislativu na národní úrovni mají, tak víceméně rozpačitě jenom krčili rameny, že vlastně taková konkrétní legislativa není. Takže nemáme nic, u čeho bychom se mohli teď konkrétně inspirovat tak, jak ty informace na první pohled se zdály, že to řekněme, někde funguje, ale samozřejmě jsme se o tom bavili s kolegy na ministerstvu, že budeme chtít projednat tyto záležitosti s představiteli Evropské komise neformálně, zdali nějaká taková možná ochrana je, abychom, řekněme, dlouhodobě zavezli tomu, že někdo je, nějaký výrobce v České republice v situaci, kdy prodává svůj výrobek za podnákladovou cenu, ale dneska je evidentní, že nemůžu tady jednoznačně říct, že ta cesta bude možná.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Vy jste plánoval, že, nebo funguje už možná, že vás dovozci budou informovat o množství a ceně dovezených zemědělských produktů, funguje to jak?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Ano, je to nařízení vlády, které bylo přijato před více než měsícem, v praxi funguje po včerejšku měsíc, to nařízení vlády, my vlastně chceme po dovozcích některých, některých živočišných a rostlinných komodit, aby nám 48 hodin před dovozem na území České republiky dali informaci o množství a ceně, předpokládané prodejní ceně na území České republiky té komodity, abychom měli v tento okamžik, kdy opravdu na tom trhu se dějí velice rychlé věci, právě s ohledem na dopady ruských sankcí, abychom my, jako ministerstvo zemědělství, měli informaci, co se k nám vozí, za jakou cenu, abychom mohli sledovat efektivněji, případně kvalitu, nároky na označení zboží, anebo případně u některých komodit, kdyby například došlo k prudkému snížení té ceny, zdali ta cena nesměřuje k té ceně, která je podnákladová a nejedná se tudíž o dumpingovou cenou a v ten okamžik bychom samozřejmě zahájili i procesy na evropské úrovni, že se k nám dostává zboží, které je za dumpingovou cenu prostě.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Když se vám ty informace schází, vy víte, že se sem dováží množství, množství potravin, množství zemědělských produktů, co ale s tím můžete dělat, kromě toho, co jste teď říkal, že zahájíte při zjištění nějakých dumpingových cen jednání s Evropskou unií, je možnost třeba zakázat nějakým způsobem dovoz, zmiňoval jste zákaz dovozu, třeba ovoce z Polska, z Itálie?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
My samozřejmě to využíváme, řekněme, i k tomu, aby naše dozorové orgány s ohledem na to, že teď i ten objem zboží vzrostl po ruských sankcích, tak abychom mohli efektivněji plánovat kontroly, tak samozřejmě zaměřujeme se i na tu oblast kvality, bezpečnosti potravin, značení a tady samozřejmě je prostor, v okamžiku, kdy některý ten parametr, ta potravina nebo ta komodita nesplňuje, tak můžeme tu dodávku prostě odmítnout, že nemůže být přijata na území České republiky, například k prodeji nebo ke zpracování.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Není to ale tak, že byste řekli, už se sem vozí moc jablek z Itálie, z Polska, teď se to stopne,
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
To samozřejmě jako logicky ani nemůžeme, jsme tady na jednotném trhu Evropské unie a tyto, tyto, řekněme, překážky, ať už tarifní nebo netarifní, nemohou členské státy realizovat. A já jsem od začátku deklaroval, tento nástroj nám jako ministerstvu slouží primárně pro monitoring toku zboží, jeho cen a pro efektivní výkon dozorových orgánů.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Před měsícem byla v Miláně Radě ministrů, tam měl eurokomisař představit řešení a opatření tak, jak by se měla Evropská unie a vůbec hospodářství dostat ze současného stavu. Jaké výsledky jste přivezl?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak ono se to neprodávalo jenom v Miláně, víceméně za poslední tři měsíce na všech těch třech radách, které se konaly, tak se o té problematice hovoří, ale já musím tady říct, že ten stav se dostává do situace, kdy na těch oficiálních jednáních všichni formálně říkají, děkujeme Evropské komisi za představená opatření a nástroje, které by měly našim zemědělcům a potravinářům pomoci a když se bavím mezi čtyřma očima s mými resortními kolegy a za poslední tři týdny jsem jich potkal osobně devět v rámci Evropské unie, tak víceméně všem začala docházet trpělivost a říkají, stále se o tom hovoří, jak to úžasně funguje, ale všichni zjišťujeme na úrovni členských států, že to příliš nefunguje, že ta opatření nejsou efektivní, protože principiálně jde o jednu věc, my potřebujeme to zboží, které jsme dnes odbytovali do Ruské federace, dostat z unijního trhu. A pokud nebudou taková opatření, abychom toto mohli naplnit, tak prostě cokoliv budeme dělat jiného, to zboží tady bude stále zůstávat, budou nám ty ceny padat, zemědělci a potravináři budou mít problém vůbec dokázat efektivně, respektive být ziskoví, dokázat si udržet to své hospodaření a ten problém budeme si jenom kumulovat ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Takže žádnou novinku tedy komisař nepředstavil, jak dostat zboží z Evropské unie?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Bohužel. Já tam žádný efektivní, skutečně efektivní nástroj nevidím, já jsem mluvil o tom, že by bylo dobré podpořit nějakým způsobem buďto přímé vývozní subvence nebo to zboží vyexportovat třeba i v rámci nějakého humanitního účelu, v rámci nějaké humanitní pomoci a žádný takový nástroj tam v tento okamžik není a navíc jsme ještě v té situaci, bohužel, kdy dochází k ukončení funkčního období jedné komise, přichází nová Evropská komise, a prostě to je takové nešťastné mezidobí, kdy než si ti noví eurokomisaři zaběhnou, tak prostě je to opravdu ve velice nepříjemný čas pro zemědělce a potravináře.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Obchodníci tlačí ceny dolů, zemědělci dostávají dotace, aby vůbec přežili, nezdá se vám trošičku zvrácené, že vlastně Česká republika, potažmo Evropská unie nepřímo přes zemědělce dotuje ty nadnárodní obchodní řetězce?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak teď touto otázkou jste postihl meritum celé věci, tak to je, ty nadnárodní obchodní řetězce, já jsem prve mluvil o těch jabkách, aby třeba posluchači nebo diváci si to uvědomili, za co by mohli kupovat, kdyby třeba šli k těm ovocnářům na dvůr, tak je to tak, ale já si myslím, že zatím taháme za kratší konec, a ty obchodní řetězce mají takovou sílu, je to několik skupin v rámci třeba Evropské unie, že pokud do toho nešlápne Evropská unie, která kolem toho chodí už léta, se o cosi pokouší, ale ten výsledek tady není, tak pokud ta Evropská unie prostě v rámci celé, celé sedmadvacítky, tak já z toho nevidím žádné řešení. Ještě bych, jak pan ministr říkal o těch, o tom, o té neefektivní politice Evropské unie v rámci řešení problémů teď na evropském agrárním trhu, řeknu tady dvě čísla u sušeného mléka. V lednu v České republice bylo na zásoby 1817 tun, v srpnu už je tam 4590. Takže bude to fungovat tak, že chvilku se budou plnit sklady a pokud se do tý doby, než ty sklady se úplně nenaplní, se nenajde nějaké řešení a to řešení musí, jak říkal pan ministr, aby to zboží šlo ven z evropského trhu, to znamená, nějaké intervence na úrovni celé Evropské unie, tak bude prostě velký problém, třeba u těch sýrů, když jsem si sháněl čísla, tak v loňském roce Evropská unie, když si vezme podíl exportu do Ruské federace třeba u sýrů, tak je to 33 procent z celého exportu do Evropské unie, takže já se na to dívám s velkým znepokojením, střídá se teď vedení v Evropské unii a v podstatě nic neudělali. A to, co třeba udělali, třeba u ovoce, tak tam během týdne 90 procent toho vyčerpali Poláci, protože zkrátka a dobře je to strašně neefektivní a je potřeba prostě, aby ta nová exekutiva evropská, která včera nebo předevčírem se ujímali vlády, tak aby rychle tady s tímto začali dělat něco, protože ten evropský agrární trh, to je velmi křehká květina a ten se velmi, velmi rychle rozkolísá.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Mluvíme tady o tom, že neefektivita Evropské unie, ale co si pomoc sami bez Evropské unie, vím, že například před 3 lety kontaktovala Agrární komoru Česko-vietnamská společnost, která nabízela nějakým způsobem zprostředkování prodeje mléka, sušeného mléka a mléčných výrobků do Vietnamu?
 
Jan VELEBA, senátor
 
Tak já sám tady o tom, já sám tady o tom tady o tom nevím, ale samozřejmě toto, toto možnost je, ale tady, tady jsme v situaci, kdy jsme, kdy se pohybujeme na jednotném evropském trhu Evropské unie, ten trh byl tisícíma opatřeníma společné zemědělské politiky nějakým způsobem léta laděn tak, aby dosáhl určité rovnováhy a do této rovnováhy vstoupily silné politické události na Ukrajině, v Rusku a tak dál, a tak dále, takže i kdyby do Vietnamu se nějaké sušené ..., a obchodníci to určitě dělají, oni nepotřebují nějaký rady čekat, až co kdo jim prostě poradí, oni tu fabriku mají, oni to sušené mléko mají, oni musí něco udělat. Ale nemyslím si, že nějaká dodávka do jedné země tady tuto záležitost prostě vyřeší.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Spíš mi jde o to, jestli jsme schopni jako Česká republika si pomoc sami, abychom nečekali na to, co nám přijde z Evropské unie?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
My, pokud, tato otázka, na tuto otázku bych dal kladnou odpověď jedině tehdy, kdyby byly tady uzavřené hranice, kdybychom prostě mohli si ten trh sami ho řídit, sami řešit, ale tady ta situace není, je tady prostě jednotný trh Evropské unie, čili cokoliv my tady uděláme a třeba na chvilku tomu pomůžeme, tak za chviličku sem to zboží dojde z úplně jiné země, takže klíč v těchto problémech má Evropská unie, která, jak už tady, já s tím souhlasím, to, co říkal pan ministr, která se ukázala jako neefektivní, málo schopná, my tomu můžeme pomoc a to se tady dělá, to je hrozně prostě dobře, že za této situace se daly nějaký peníze do propagace českých potravin, že zkrátka a dobře se tady udělalo vládní nařízení, kdy se trošičku administrativně stěžují ty dovozy, to zase nepřímo zvedne zájem o české potraviny, jedině tady toto my můžeme udělat, nic jiného podle mého názoru tady možné není.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Jsem rád, že hovoříte o podpoře českých potravin, ministerstvo tento týden spustilo nový projekt, soutěž na podporu nákupu českých výrobků, českých potravin, hodnota 60 milionů korun, je to cesta z této situace, zlepší to situaci českých zemědělců?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak já pevně věřím, že ano, byť slyším spoustu i skeptických názorů, že takových kampaní už tady v minulosti bylo, já věřím, že tady se teď snažíme to trošičku dělat jiným způsobem, věřím, že efektivněji. Já bych chtěl jenom doplnit, 60 milionů není částka, která by šla jenom na tuto kampaň, protože my jsme plánovali v rámci letošního roku standardní kampaň, která tady proběhla v minulosti na podporu soutěže Regionální potravina, která je v hodnotě 30 milionů korun, takže z těch 60 těch 30 milionů korun je těch plánovaných, které byly na letošek alokovány, my jsme k tomu přidali ještě 30 milionů navíc na tuto, řekněme, zkoncentrovanou podporu do příštích tří měsíců, kde jde 16 milionů korun na podporu tady propagace této soutěže a 14 milionů korun na tu administraci, která s tím bude souvislá, ale to jsou, řekněme, maximální částky a já si budu se svým týmem lidí velice dobře hlídat, co nám bude jako ministerstvu fakturováno a prostě věřím tomu, že ta částka bude ještě nižší, ale nicméně, já jsem velice rád, že vůbec o tom hovoří, že o tom bude ..., i v médiích bude ten prostor, aby si opravdu český spotřebitel uvědomil, že ten klíč k tomu řešení má opravdu on, protože on je pánem toho, do čeho investuje své finanční prostředky. A já si myslím, že český zemědělec i český potravinář je schopen nabídnout srovnatelnou kvalitu se zahraničím, troufnu si říct, že v mnoha ohledech i daleko lepší a český spotřebitel by si měl uvědomit, že jestliže nakoupí tento výrobek od českého zemědělce a potravináře, podporuje někoho, kdo tady podniká, kdo tady platí daně, kdo tady zaměstnává lidi, a ty peníze se zase vrací do české ekonomiky, českému státu a vlastně nepřímo tímto, touto logikou toho nakupování podporuji i sám sebe a naši společnost.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Kritizoval jste několik kampaní, které proběhly na podporu českých potravin. Myslíte si, že ..., nebo respektive, kritici vaší nové kampani vyčítají jakousi těžkopádnost, vystřihování českých obalů, nalepování, posílání, přeci jenom mladší generace, která si vytváří stravovací návyky, by spíš přivítala nějaké SMSky, chytré mobilní telefony máme všichni v kapsách.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Samozřejmě já, jako člověk, který dnes a denně žijí na sociálních sítích a podobně, tak samozřejmě nejsem z toho úplně nadšen, ale řešili jsme to, řešili jsme to například, jestli by nebylo možné fotit čárové kódy, nebo kvér kódy nebo nějaké tyto věci, ale zatím prostě to nejsme schopni zabezpečit tak, aby to, aby to fungovalo, abych to mohli nějak efektivně shromažďovat za toho jednoho spotřebitele, pracujeme na tom, je potřeba si uvědomit, že my jsme tuto kampaň udělali v rekordně krátkém čase, my jsme to, řekněme, od té původní myšlenky po tu realizaci je to něco málo přes měsíc, to se tady v minulosti nikdy nepodařilo takhle rychle udělat, já jsem si vědom toho, že ta kampaň nebude úplně dokonalá a na druhou stranu jsem považoval za nutné využít ten potenciál, těch dvou tří měsíců předvánočních, kdy opravdu ten objem nákupu potravin v České republice roste, abychom našim zemědělcům a potravinářům pomohli. A chtěl bych ještě říci, to není jenom jedna věc, kterou můžeme dělat, my intenzivně pracujeme na ministerstvu na zvýšení diplomatické ekonomie, budeme mít od příštího roku ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
K tomu se ještě dostaneme, k těm, k těm několika, několika radům, které chcete mít po světě. Ještě zpátky k té soutěži. Jak ji budete vyhodnocovat, a teď nemyslím losování cen pro spotřebitele, ale jak vy, ministerstvo si řeknete, fajn, tady ta kampaň nám vyšla, podle čeho to budete měřit?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Já bych ještě chtěl jenom doplnit vlastně, každý, kdo se té soutěže zúčastní, bude mít, bude, vyhraje nějakou cenu, ty ceny, ale zhruba je tam dalších 50 tisíc cen, které jsou opravdu hodnotné od osobního automobilu až prostě po, poukázky na nákup zboží, nicméně ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Motivace je jasná ...
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
... k tomu, k tomu hodnocení. My samozřejmě se budeme potom intenzivně dotazovat všech těch výrobců, kteří se do toho budou zapojeni, protože je to zhruba na 8 konkrétních certifikátů a my máme seznam výrobců, kteří tady vyrábí výrobky s těmito certifikáty, budeme chtít, aby nám vyjádřili, zdali jim ve srovnání s předchozími lety, v tomto období díky této kampani u těchto výrobků takto značených stoupl prodej, v jakém množství, my očekáváme, že zhruba by mělo těch výrobků být prodáno zhruba 2,5 milionu korun, 2,5 milionu s tímto označením, minimální objem, o kolik víc by naši zemědělci a potravináři měli prodat, je předpoklad 100 milionů, ale já očekávám, že to bude řádově více.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Ale není to nárůst vánočního trhu?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Právě, když to dáme, to srovnání si nastavíme právě za ty tři měsíce, za ten poslední kvartál roku 2013, 2012 a tak dále, tak budeme srovnávat srovnatelné.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Vy se tady budete dotazovat těch výrobců, jak ...
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Ano, požádáme je zdvořile, zdali by nám byli ochotni podat čísla, srovnání a jejich vyhodnocení právě u těch konkrétních výrobků, které jsou, řekněme, v té soutěži zapojeni tím konkrétním hologramem, tím konkrétním označením Český výrobek, garantováno potravinářskou výrobou Klasa, Regionální potravina a tak dál.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Zdvořile je požádáte, když vám odmítnou, vy v tuhle tu chvíli třeba nevstupujete do toho projektu s nějakými černými čísly, prodá se toho tolik a tolik, za takové a makové období a teď, když to vzroste o X, tak je to úspěšná kampaň a ty miliony šly na správnou věc?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
My samozřejmě za ten měsíc a něco málo komunikujeme jak s výrobci, tak i s prodejci, dáváme tyto podklady dohromady, my jsme teď v této první fázi hlavně komunikovali, jak by ta kampaň měla vypadat, aby se to potkalo s tím, že nejenom, že málo obchodní řetězce to zboží budou ochotni nabídnout zákazníkům, to je klíčové, ale aby taky zemědělci a potravináři to byli schopni vyrobit, ty konkrétní výrobky, takže ta komunikace probíhala a probíhá a bude probíhat.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Podobné soutěže, podobné, podobné kampaně stály Českou republiku už zhruba 1,5 miliardy. Vy jste dlouho stál v čele Agrární komory, tak se chci zeptat, věříte, že přinese úspěch tato kampaň nebo přinese kampani nějaký výrazný nárůst,
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak když, když je to udělaný dobře, a je to prostě dobře zacílený, tak to vždycky musí přinést něco, je otázka toho, tý míry toho přínosu za ty peníze, já bych chtěl říct, že tato kampaň, nejsem si nějak, já to vidím, já to vidím ve sdělovacích prostředcích tak, jak vy, pane redaktore, já si myslím, že ta kampaň je dobrá, já si myslím, že oproti těm, co byly v minulosti, který byly ale jinýho typu, tak je poměrně laciná. A já bych jenom chtěl požádat o jednu věc, aby to nebyla jednorázová kampaň, aby, až se to vyhodnotí, pane ministře, abyste se k tomu vrátili, a abyste v tom zkrátka pokračovali v dalším období, kritizovat, tak my Češi kritizujeme zkrátka, zkrátka všechno, ale toto je nový typ kampaně, který se dělal už léta letoucí třeba v Evropě, ve Francii a tak dál, a tak dál. A já sám si myslím, že ta kampaň, že pomůže, ale je to, je to poprvé, takže možná ty nárůsty tam nebudou takový nebo ty výsledky nebudou takový, ale je třeba v tom zkrátka pokračovat. Lidi se dívají na televizi, lidi čtou prostě média, a i divili byste se, i ti mladí lidi budou soutěžit, i ti mladí lidi budou nalepovat, já už jsem se s tím setkal ve svém, ve svém okolí, takže já to jednoznačně podporuji a mně vždycky u politiků celá léta chybělo to, že my jsme byli tak strašně evropští a my jsme byli tak strašně objektivní, že jenom málo politiků v minulosti, když jsem třeba dělal šéfa tý Agrární komory, se zcela jasně postavilo před kameru a vyzvalo lidi, prostě aby se napili českého mléka, aby to, a je třeba si uvědomit, že jsem to říkal léta letoucí, a řeknu to tady znovu, je to určitá metafora, za každým litrem českého mléka, kilem masa, platem vajec a tak dál, bych mohl jmenovat jednotlivé komodity, kilem brambor, je třeba vidět zaměstnaného člověka a obdělanou krajinu, českého člověka, českou krajinu. A jedna taková epizodka, jednou kdysi byla, na Zemi živitelce byly národní dožínky, stál jsem vedle pana prezidenta Klause a než šel k mikrofonu, tak jsem mu pošeptal do ucha, že ho prosím, aby řekl dvě, tři pěkný věty k českým potravinám. A řekl k potravinám, ale řekl to jako liberální ekonom a řekl to prostě všeobecně, takže to, co léta dělají francouzští politici, němečtí, rakouští, začíná se konečně rodit tady v České republice a není třeba to zkrátka kritizovat a hledat na tom nějaký chyby.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Zeptáme se samozřejmě chovatelů. Pane Stibale, slyšel jste teď argumenty pro novou kampaň, pro soutěž. Myslíte si, že bude mít kladný dopad i pro vás, jako pro chovatele nebo se spíš podpoří jenom opět obchodníci a výrobci potravin?
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Tak já jsem v podstatě přesvědčený o tom, že takováhle kampaně se dělat musí, naprosto jednoznačně, oba, oba předřečníci mluvili o kampaních, které proběhly a trošičku bagatelizovali jejich dopad, já bych s tím nesouhlasil, protože když se dneska podíváte do letáků obchodních řetězců, do, na pulty v těhle těch prodejnách, tak všude vidíte to, že se výrazně zvýšilo nějaké národní povědomí, dneska je minimálně v posledním roce zájem o české potraviny. Věřím tomu, že přinejmenším část tohohle toho lze připsat na vrub těm dřívějším kampaním a věřím tomu, že i tahle ta kampaň může, může výrazně pomoci lepšímu umisťování našich produktů na pulty.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Děkuji. Pane ministře, v programovém prohlášení vlády je, že Česká republika má směřovat k potravinové soběstačnosti. Kráčíme tím směrem a kdy jí dosáhneme?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Já se snažím, abychom k tomu kráčeli. Já vám nejsem schopen a myslím, že ani nikdo, jako žádný solidní politik by vám tady neřekl - dosáhneme toho v roce 2018, v roce 2020, ty časy jsou asi 20 let pryč, kdy jsme tady takováto silná prohlášení dávali, je potřeba si uvědomit, a já to říkám dlouhodobě, dělejme v České republice to, na co tady máme podmínky a co tady umíme dělat dobře, tak to tady podporujme a dělejme. Logicky i část komodit, část výrobků, který prostě s ohledem na naše zeměpisné pásmo, s ohledem třeba i na tradici u nás nemá úplně takový smysl dělat, takže zaměřujeme se na to, co opravdu umíme, to znamená, nebudeme nikdy stoprocentně potravinový soběstační ve všech komoditách, ale troufnu si říct, že ve většině toho, co tady u nás v České republice spotřebováváme, soběstační můžeme být. A já se snažím, aby ta politika opravdu k tomu směřovala, ta dotační evropská, i ta národní.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Spadá to třeba do nějakých dlouhodobých strategií českého zemědělství a potravinářství, jsou vůbec nějaké, zpracované nějaké dlouhodobé strategie vývoje v potravinářství a zemědělství, protože jsem třeba na vašem, na vašich internetových stránkách, na stránkách ministerstva hledal nějaké podklady a co tam jsou nějaké ty strategické plány, tak jsou z dob ministra Bendla ještě.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Tak úplně takto komplexní materiál, který by za celý agrární sektor zpracovával nějaký výhled, třeba na příštích 5, 10 let a strategií jak v těch jednotlivých sektorech a odvětvích postupovat, abychom, řekněme, směřovali k soběstačnosti, vytváření nových pracovních míst, takový tady není. Je tady dokument strategie pro růst, který si myslím, že je kvalitním dokumentem, byť byl tvořen za ministra Bendla, a to si právě myslím, že je potřeba si říct, nemusíme s každým novým ministrem a změnou vlády všechno úplně překopávat a teď říkat, všechno před tím bylo špatně, vezměme to dobré, v tom dokumentu strategie pro růst jsou kvalitní věci, a já bych měl ambice, abychom dokázali, já jsem to říkal i na začátku, já si představuju, že to stihneme do konce roku, musíme poctivě říct, že s ohledem na přípravu společné zemědělské politiky na to nebyl dostatečně prostor, ale chtěl bych v příštích měsících opravdu dopracovat dokument, který by všechny sektory agrární pokrýval v rámci našeho ministerstva, abychom věděli i v budoucnu při nastavování společné zemědělské politiky, kdy budeme třeba v roce 2018 mít možnost, řekněme, některé věci upravit, ale i v rámci těch národních dotačních titulů, jakým způsobem chceme jít, jaký k tomu budeme mít nástroj a je to hlavně důležité pro zemědělskou veřejnost, aby věděla, co vlastně od toho státu může očekávat.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Ale v tuhle tu chvíli tedy český stát nemá nějakou upravenou strategii ...
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Komplexní, komplexní strategii, poctivě říkám v tento okamžik, nemáme, ale rozhodně hodláme tady tento dokument vytvořit a po diskusi s agrárním sektorem i potom třeba i případně přinést na jednání vlády.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Co tomu říkáte, pane Velebo, že Česká republika nemá ...
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak já, tak já, to je další vaše meritorní otázka v tomto hodinovém pořadu. Já tomu, co já tomu říkám, no, tak to byla dřív prostě marnost nad marnost, chybělo tady národohospodářské vidění, nejenom u ministrů zemědělství, který se střídali, tam byl průměrná doba jeden rok.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Už ho vidíte, to lepší vidění?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
To je třeba ...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Spatřujete ho v nové ...

Jan VELEBA, senátor 
 
Tak já tady asi těžko můžu před kamerou hodnotit současného ministra zemědělství.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Můžete, proto tady jste.

Jan VELEBA, senátor 
 
Pouze já jsem, dokonce, když se sestavovala vláda, musím to prostě říct, tak jsem měl jiný představy, nicméně musím tady objektivně a poctivě říct, že třeba i ta poslední kampaň pro české potraviny, musím tady říct, že se mně zdá, že by tady po dlouhé době mohl být šéf resortu, pokud ta vláda vydrží, a to je, to byl další problém 4 roky, takže by se mohlo k nějakým výsledkům dojít, že tady nebyla strategie zemědělství, no, tak ta věta říká, ta krátká věta říká vše, prostě ti politici o to neměli naprosto, naprosto zájem. Ta strategie je jednoduchá, je to pár nějakých hlavních cílů, kam bychom měli směřovat, souhlasím s tím, že bychom měli vyrábět potraviny, které tady dokážeme vyrábět a určitě není naše strategie, abychom 50 procent vepřového masa dovezli a já nevím, kolik, 30 procent krmného obilí nebo víc vyvezli.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
A mohl by být jedním z těch strategických bodů například třeba podpora chovatelů k tomu, aby obešli obchodní řetězce a zaměřili se na to finální zpracování, aby prostě prodávali to maso přímo zákazníkům?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Taková podpora už v rámci Programu rozvoje venkova byla, ovšem to jsou záležitosti, když se vezme celková výroba, dělalo se to, nebo my potřebujeme 400 tisíc třeba tun vepřového masa, na naši spotřebu, takže tady ty záležitosti, to jsou, to jsou prostě drobnosti, tady je, tady je třeba nějakým způsobem sáhnout do toho potravinového řetězce, to znamená, základna jsou zemědělci, výrobci, pak jsou výrobci potravin a pak je několik skupin obchodníků, to jsou obchodní řetězce, udělat tam pořádek a udělat tam prostě nějakým způsobem legislativním, pan ministr tady o tom mluvil, vy jste se na to, ho na to ptal, na ty ceny nákladový, udělat tam nějaký prostě spravedlivější rozdělení marží v rámci toho obchodního řetězce a úplně nejlepší by bylo to, co propaguje prezident Miloš Zeman, ale bojím se, bojím, že ta doba, kdy to šlo udělat, je pryč, udělat velký český potravinový národní řetězec.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Zeptám se pana Stibala. Pane Stibale, jak vnímají chovatelé to, že vlastně třeba pro chov prasat není nějaká úplně třeba dlouhodobá strategie, která by mohla napomoct nějakému, nějakému tomu růstu a co si myslíte podle vás, že by třeba v tomto strategickém plánu mělo být, měla by tam být třeba podpora toho finálního zpracování vašich produktů.
 
Jan STIBAL, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě
 
Tak já se nejdřív vrátím k té strategii celkově. Já si bohužel myslím, že existence nebo spíš neexistence celkové strategie za dlouhá léta zpátky vedla k tomu stavu, který momentálně máme, protože v zemědělství je momentálně velice dobře patrná nerovnováha mezi živočišnou a rostlinnou výrobou, to je mimo jiné důvod té dnešní debaty, kdy vlastně polovina vepřového je z dovozu, polovina tuzemská, a přitom tak, jak říkal před chviličkou pan senátor Veleba, velký objem rostlinných komodit a krmného obilí je vyvážen ze země ven, to znamená, je tady veliká nerovnováha mezi dotacemi, bohužel je to dáno dotační politikou zemědělskou, dotacemi do rostlinné a do živočišné výroby, kdy rostlinná výroba je poměrně bohatě dotovaná. A spousta podniků opustila živočišnou výrobu proto, že vlastně neměla důvod v ní pokračovat, oni si vyrobili ty své rostlinné komodity, ať už řepku nebo, nebo obilí, dostali dotace, prodali, prodali ty své produkty a nelámali si hlavu se živočišnou výrobou, která je ve většině případů podstatně komplikovanější, je potřeba víc pracovat s lidmi, náročnější na technologie, to znamená, bohužel si myslím, že neexistence dlouhodobé strategie vedla k tomu smutnému stavu, který tady máme, no, a pokud jste se ptal na to, co bychom rádi do budoucna, aby v té strategii bylo, přesně tenhle ten moment, vyváženost mezi rostlinnou a živočišnou výrobou, respektive jakási návaznost, protože zemědělství je komplexní záležitost, je velice obtížné oddělovat jedno od druhého. A pokud se to stane, tak to hrozí tím, že v budoucnosti se nám to vrátí, bude problém s odbytem třeba těch rostlinných, rostlinných komodit a v tom okamžiku se budeme ptát, proč jsme tak bohatě dotovali tuhle tu část a nesnažili se o komplexnost toho zemědělství, to si myslím, že je z pohledu chovatelů prasat ten největší problém.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Děkuji vám. Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Díky, že jste se zúčastnil naší Partie. Pane ministře, už to tady zaznělo, máte v plánu vyslat do Ruska, na Ukrajinu, do Číny, do Saúdské Arábie jakési obchodní rady za vaše ministerstvo. Už tam jsou, už něco dohodli?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Ještě tam nejsou. V tento okamžik probíhá proces výběru tady těchto obchodních zemědělských radů, plánujeme, že by v průběhu ledna tito specializovaní obchodní radové měli na naše ambasády nastoupit a mělo by se začít obchodovat.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Kdo to bude, obchodníci, diplomaté, zemědělci?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Probíhají výběrová řízení, měli by to být lidé, kteří mají především zkušenost z oblasti ekonomiky, obchodu, v rámci agrárního sektoru, ale samozřejmě taky musí splnit určité minimální požadavky na nějakou diplomatickou úroveň, to je, to je, to je vcelku logické. A my samozřejmě teď v tento okamžik na ministerstvu připravujeme i velké setkání, které bude v příštích 14 dnech se zemědělci, potravináři, které, kteří mají ambici nebo už teď exportují a mají případně ambici exportovat do zahraničí tak, abychom dokázali s nimi  komunikovat a nabídli jim co největší servis, protože já si myslím, že v tomhle, nejenom naše ministerstvo, ale i ostatní máme hodně co dohánět, jestliže pořád mluvíme o tom, že je potřeba nové odbytiště, nové trhy, tak my v tom musíme být poměrně daleko víc aktivní a já sám teď jsem přehodnotil podzimní program a trávím za poslední dva a půl měsíce, víceméně tři týdny v zahraničí, kdy mám jednání, teď jsem měl třeba jednání v Paříži se zástupcem jednoho z největších obchodních řetězců v Americe, teď budu pět dnů v Jižní Koreji na veletrhu a na schůzkách, také s představiteli obchodní sféry a budeme se snažit hledat nové obchodní příležitosti, takže i já sám jsem v tomto opravdu, tento okamžik poměrně hodně aktivní.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Pojďme na chviličku opustit zemědělství. Vy jste místopředseda KDU-ČSL, předseda Pavel Bělobrádek zauvažoval o konci své kariéry, prohlásil to v probíhajících volbách. Co se to děje v KDU-ČSL?
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Já si myslím, že se neděje vůbec nic, my jsme v tento okamžik po těchto volbách opravdu už plně stabilizovanou politickou stranou a logicky každý, kdo z nás, řekněme, jsme v tom věku 30 až 40 let, máme doma rodiny, máme doma malé děti, tak přemýšlíme nad tím, za jakou cenu uděláme tu naši politickou práci a to odloučení od rodiny a prostě Pavel Bělobrádek řekl nahlas jenom to, co se možná v české politice nenosí, že u nás se nenosí, že to, co někdo si myslí a nad čím uvažuje, že by to nahlas říkal, on prostě řekl seriózně - já nad tím uvažuji a rozhodnu se a dám vědět. A já si myslím, že KDU-ČSL není strana jednoho muže, není to ...
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Ještě vám do toho skočím, uvažovalo se o tom, že byste vy byl tím nástupcem, přijal byste to, krátce poprosím.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Já si myslím, že to je opravdu hodně spekulativní v tento okamžik. Já nad tím, na rovinu říkám, nepřemýšlím, my v tento okamžik máme vedení, kdy se nehádáme, jsme opravdu kompaktní tým všech kolegů, kteří jsme v předsednictvu, je to možná věc, která není úplně normální u politických stran, ale teď bych řekl, že nám ta chemie v celém vedení KDU funguje. Tak já si myslím, že by nebylo od věci to dokázat udržet co nejdéle.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Strana práv občanů získala jeden senátorský mandát, takže spokojenost?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
V tomto punktu ano.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Zvali jsme také nového senátora, pana Čubu, zdatného agronoma, který by měl samozřejmě určitě hodně co říct k těm dnešním tématům. Nepřišel. Co si myslíte, proč nekomunikuje s médii, s voliči?
 
Jan VELEBA, senátor 
 
On není zdatný agronom, on vytvořil agrokombinát, který zaměstnával 7 tisíc lidí. Nepřišel proto, já samozřejmě, když jsme ho postavili na, do tohoto souboje, kde porazil první místopředsedkyni sněmovny a místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou, tak já ho znám velmi dobře, on, s ním to je tak, že po revoluci, kdy ten agrokombinát, to byl ostrůvek kapitalismu v tehdejším socialismu.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Poprosím stručně.
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Tak prostě on měl asi 54 soudů, jeho prostě štvali a výsledek toho je, že on se uzavřel. To je celý.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Děkuji vám. Hosty dnešní Partie byli ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Děkuji vám, pane ministře, že jste přišel.
 
Marian JUREČKA, ministr zemědělství 
 
Děkuji za pozvání.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
Hostem byl i bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba. Děkuji vám, že jste, že jste přišel.
 
Jan VELEBA, senátor 
 
Děkuji za pozvání.
 
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
 
A byl tady také s námi Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Děkuji vám moc za návštěvu a vám doma u obrazovek připomínám, abyste se nezapomněli podívat na dnešní zprávy, které začínají v 18:55 a je jasné, že už dnes otevřou další témata a další zajímavé, zajímavé zprávy, o kterých třeba bude už ta příští Partie. Přeji vám krásný den a krásnou neděli.

Zdroj: eagri.cz 


Další články