cs en de

Na český trh se dostaly sušené ryby, které by mohly obsahovat nebezpečný botulotoxin

25.11.2016

 Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že se na český trh dostalo z Německa několik desítek kilogramů solených sušených ryb druhu plotice obecná, u nichž je podezření na obsah nebezpečného jedu botulotoxinu. SVS informaci od německých dozorových orgánů obdržela prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.
 
Podle informací z Německa se měly u tamního konzumenta výrobku projevit příznaky otravy botulotoxinem (botulismu). Analýza vzorků ukázala přítomnost genů pro tvorbu botulotoxinu typu E. Momentálně probíhá podrobnější testování. Z důvodu předběžné opatrnosti přistoupil německý distributor k dobrovolnému stažení i dalších šarží, které byly mj. distribuovány i do České republiky. Stahování je pod dozorem SVS.
 
 
 
Identifikace výrobku:
 
Popis potraviny: Sušené plotice (složení: Rutilus rutilus, sůl)
 
Distributor: Monolith Süd GmbH, Ohmstr. 7, 71083 Herrenberg
 
 
 
Na český trh směřovaly šarže označené datem minimální trvanlivosti:
 
06.11.2016
20.11.2016
01.01.2017
29.01.2017
22.02.2017
 
 
 
Podle informací SVS směřoval výrobek v České republice k celkem devíti příjemcům, kteří již byli dodavatelem o případu informováni a výrobek stahují z prodeje. Do České republiky bylo doručeno pouze 54 kg výrobku. Spotřebitelům, kteří by ještě měli výrobek doma, doporučujeme vrácení v místě prodeje.
 
Další informace o produktu jsou k dispozici na stránkách německých úřadů (v němčině): http://www.lebensmittelwarnung.de/bvl-lmw-de/app/process/warnung/detail17/19161

Zdroj: svscr.cz


Další články