cs en de

Na rodinné farmy s ASZ ČR

 
 
Rok 2014 byl vyhlášen Organizací spojených národů Rokem rodinných farem. Asociace soukromého zemědělství ČR, která dlouhodobě hájí zájmy rodinných farem, se proto v jeho rámci rozhodla uspořádat přímo na farmách svých členů několik akcí určených jak odborné veřejnosti, tak lidem z obcí a měst, a to včetně naučného a zábavného programu pro rodiny s dětmi. 
 
První z nich se uskuteční v sobotu 26. dubna na Galloway farmě rodiny Vacíkových v Roupově na Plzeňsku (Roupov 28, okres Plzeň-jih), která se v loňském roce stala vítězem prestižního klání Asociace soukromého zemědělství Farma roku. 
 
Rodina Vacíkových se na své roupovské farmě věnuje chovu téměř tříset kusů masného skotu plemene Galloway a Shorthorn a obhospodařuje 225 ha převážně trvalých travních porostů v systému ekologického zemědělství. Významný je i její přínos ke krajinotvorbě v podobě tří vlastních rybníků. Široká škála aktivit rodinné farmy však zahrnuje i provoz moderních jatek, bourárny a prodejny masa. V  roce 2012 zde byl uveden do provozu krásný penzion s osmi pokoji, restaurací a stájí pro koně hostů. Srdeční záležitostí mladého hospodáře je chov westernového plemene koní Apaloosa, s nimiž dosahuje významných úspěchů u nás i v zahraničí na mistrovstvích v rodeu. 
 
Akce nabídne celodenní program pro rodiny s dětmi – prohlídku farmy s mnoha druhy hospodářských zvířat a zemědělskou technikou, naučné stezky, jízdu na koni či ukázku lasování jalovic a také seminář za účasti mnoha významných hostů. Nebudou chybět ani prodejní stánky s poctivými čerstvými potravinami. 
 
 
 
Další tři akce se uskuteční v těchto termínech a na těchto místech: 
 
31. května Farma rodiny Hájkových, Jeníkov Středočeský kraj
5. července Farma rodiny Tvarůžkových, Hlubočec Moravskoslezský kraj 
20. září Farma rodiny Marákových, Zvonovice Jihomoravský kraj  
 
Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ ČR 
 
 


Další články