cs en de

Opětovný nález zakázané látky

 31.3.2015

Státní veterinární správa dne 13. března 2015 informovala veřejnost o nevyhovující mražené rybě – pangasovi – z Vietnamu. Výrobek, který byl distribuován do České republiky, obsahoval zakázanou látku nitrofurazon (metabolit nitrofuranu), což bylo v rozporu s požadavky na bezpečnost potravin. Vzorky odebrané z druhé šarže zásilky však byly rovněž pozitivní na stejnou látku, tj. nitrofurazon.
 
Nitrofurany patří do skupiny léků, které nesmí být používány u zvířat určených k produkci potravin včetně produktů akvakultury.  Od roku 1995 je používání nitrofuranů v živočišné výrobě zakázáno vzhledem k prokázaným karcinogenním účinkům. Státní veterinární správa proto nařídila distributorovi v ČR pozastavit uvádění výrobku do oběhu a stáhnout závadné šarže z tržní sítě. Celkem se jedná o 25 tun.
 
Identifikace výrobku:
 
Název produktu:             Catfish ( Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), hluboce zmražené filety bez kůže
 
Obchodní název:             Frigo
 
Datum spotřeby:             25. 12. 2016 a 26. 12. 2016 (Identifikační označení DL 197)
 
Země původu:                 Vietnam, šarže LOT No. VN/197/IV/235
 
Balení:                                 kartony á 5 kg, kartony á 3 x 5 kg a kartony á 10 kg
 
Distribuce v ČR:                US Burger Zeleneč; Gastroplus Louny s.r.o; Gastro Alda Brno; Polar Kostelec; Picado Nový Jičín; Benstar Jeseník; JIP Pardubice; EISBERG Tišnov; Garant food service Sedlec; Špilar Oceán Plzeň
 
S dovozcem závadné potraviny bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého lze uložit pokutu až do výše 50 000 000 Kč. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě nákupu.
 
 
Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS
 
 
Zdroj: www.svscr.cz
 


Další články