cs en de

Před použitím chemie v NP musí vzniknout posudek

 20.08.2014 | Silvarium

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že před nasazením chemikálií ve významných rezervacích je nutné posoudit vliv na životní prostředí a zvážit důsledky pro lokalitu. Vyplývá to z rozsudku, kterým soud zamítl kasační stížnost Správy Národního parku Šumava ve sporu o použití biocidů proti kůrovci v roce 2012. ČTK to zjistila ze soudní databáze.
 
V šumavském národním parku se biocidy v boji s kůrovcem používaly v různém množství deset let prakticky každoročně. V posledních letech jejich spotřeba postupně klesala a letos se od nich poprvé ustoupí.
 
Správa parku sice pro rok 2012 získala pro nasazení chemikálií proti hmyzím škůdcům potřebné výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny, avšak bez posudků, což se nelíbilo například aktivistům z Hnutí Duha. Krajský soud v Českých Budějovicích loni v květnu z podnětu aktivistů rozhodnutí o výjimkách zrušil. 
 
Následovala kasační stížnost správy parku, kterou nyní NSS zamítl. Přiklonil se k širšímu výkladu pojmu záměr. K takovým záměrům, které vyžadují posouzení vlivu na životní prostředí, podle NSS patří nejen stavby nebo jiné zásahy v národním parku, ale také nasazení chemikálií. 
 
Správní soud zároveň zkritizoval současné uspořádání, kdy jedna organizace na Šumavě spojuje státní správu a hospodaření se státním majetkem. Důsledkem je to, že správa parku žádá sama sebe o povolení výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Výjimku pak případně také sama sobě uděluje. Je to nevhodné a vede to k netransparentnosti péče o národní park, stojí v rozsudku NSS.
 
Ministerstvo životního prostředí už v lednu informovalo, že pokud budou chtít správci rezervací v budoucnu používat chemikálie, mají si obstarat potvrzení o vlivu na chráněné druhy a biotopy, respektive takzvaný naturový posudek. Zákon se kvůli tomu neměnil, upřesnil se však jeho výklad, a to mimo jiné právě kvůli sporům o zákroky proti šumavskému kůrovci. 
 
Vedení národního parku uvedlo, že bude nový výklad respektovat.Ochrana šumavských lesů proti kůrovci se v minulých letech stala tématem mnoha odborných debat, ale i soudních sporů. Aktivistům se vedle použití chemikálií nelíbilo například kácení v některých částech parku.
 
Zdroj: www.agris.cz


Další články