cs en de

Producenti cukrové řepy a provozovatelé cukrovarnických podniků uzavřeli první mezioborovou dohodu o vzájemné spolupráci

 5.4.2016

Tisková zpráva – Zástupci pěstitelů cukrové řepy a cukrovarů spolu dnes podepsali za přítomnosti ministra Mariana Jurečky historicky první mezioborovou dohodu.
 
Dnešní podpis považuji za velice důležitý, je signálem, že i v období po skončení cukrových kvót bude mít v České republice cukrovarnický průmysl budoucnost. Dohoda vymezuje základní odborný rámec pro spolupráci pěstitelů cukrové řepy a výrobců cukru,“ řekl ministr Marian Jurečka.
 
V celé Evropě přestanou platit cukerné kvóty a minimální výkupní ceny řepy od hospodářského roku 2017/2018. Očekává se, že to výrazně ovlivní celoevropský trh. Dnes podepsaná dohoda je předpokladem pro pěstování cukrové řepy a výrobu cukru v České republice i v dalších letech, zavazuje pěstitele a výrobce k intenzivní spolupráci a společnému řešení možných problémů v budoucnu.
 
Česká republika je tradičním regionem s příznivými podmínkami pro pěstování cukrové řepy a výrobu cukru. Po roce 1989 toto odvětví prošlo zásadními změnami a restrukturalizací, které značně zlepšily kvalitativní i kvantitativní výsledky oboru.  Z výměry zhruba 60 tisíc hektarů se ročně sklidí přibližně 4,5 milionu tun cukrové řepy. Převážná část je určena pro výrobu 500 tisíc tun cukru, což z ČR činí plně soběstačný stát.
 
 
 
tiskové oddělení Ministerstva zemědělství
 
Zdroj: eagri.cz


Další články