cs en de

Prudký propad cen PHM v ČR skončil

 02.02.2015
autor: Boris Tomčiak

Ceny pohonných hmot dál padají, přičemž zejména čerpací stanice v Praze výrazně upravily ceny dolů. Průměrná cena benzínu v minulém týdnu poklesla o 36 haléřů na 29,49 Kč za litr. Nafta zlevnila o 28 haléřů na 29,62 Kč za litr (ceny k 1. 2. 2015; Zdroj: CCS). Nejlevnější jsou benzín a nafta v Královohradeckém kraji (28,75 Kč/litr a 28,84 Kč/litr). Naopak nejdražší jsou benzín i nafta v Praze (30,35 Kč/litr a 30,56 Kč/litr).
 
Od počátku srpna minulého roku poklesly ceny pohonných hmot o téměř 7 korun. Na jedné 60 litrové nádrži řidiči ušetří přibližně 420 korun.
 
V porovnání s okolními zeměmi je cena PHM v ČR podle údajů Evropské komise nižší oproti Německu, Slovensku i Rakousku. Naopak levnější benzín je tradičně možné natankovat v Polsku, kde je výrazně nižší spotřební daň.
 
Výhled pro následující dny (od 3. 2. 2015 do 9. 2. 2015)
Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu vzrostly, když benzín zdražil o 1,7 % a nafta o 0,6 %. České motoristy nepotěšilo ani další oslabení koruny oproti americkému dolaru o 1,1 %. Čerpací stanice příjemně překvapily, když snížily distribuční marže k dlouhodobému průměru.
 
Prudké zlevňování pohonných hmot v ČR by prozatím mělo skončit. V nejbližším týdnu očekáváme stagnaci cen. Ojediněle se může u některých čerpacích stanic vyskytnout mírné zlevnění.
 
Ropa Brent v minulém týdnu zdražila na 53 dolarů za barel. Ropa WTI posilnila na 49 dolarů. Přebytek na trhu s ropou přetrvává a zásoby této komodity prudce rostou. Americké ministerstvo energetiky zveřejnilo svůj pravidelný report o stavu zásob ropy, benzínu a dalších ropných produktů a právě zásoby ropy se dle této zprávy dostaly na nový rekord. Zásoby ropy v USA vzrostly o 8,87 milionu na 406,7 milionu barelů.
 
Ruské ministerstvo energetiky uvedlo, že v lednu se těžba v zemi snížila jenom marginálně o 0,1 % na 10,66 milionu barelů denně, což je stále blízko rekordní úrovně v postsovětské éře. Export ropy ze země se zvýšil o pětinu na 5,3 milionu barelů denně, jelikož vláda snížila exportní clo.
 
Počet těžebních zařízení klesá. Společnosti Baker Hughes uvedla, že za poslední dva měsíce se počet aktivních zařízení snížil o 352 na 1223, což je tříleté minimum. Těžební a energetické společnosti zatím globálně ohlásily redukci počtu pracovníků o 30 000. Společnosti pozdržely anebo zrušily několik významných projektů.
 
Poptávka po pohonných hmotách začíná stoupat. Spotřeba benzínu v USA se zvýšila meziročně o 8 procent na 8,9 milionu barelů denně.
 
 
Zdroj: www.colosseum.cz


Další články