cs en de

Silnější koruna brzdí zdražování pohonných hmot

 04.05.2015
autor: Eva Mahdalová
Ceny pohonných hmot v minulém týdnu vzrostly. Průměrná cena benzínu se zvýšila o 26 haléřů na 32,38 Kč za litr. Nafta zdražila o 25 haléřů na 32,14 Kč za litr (ceny k 3. 5. 2015; Zdroj: CCS). Nejlevnější jsou benzín a nafta v Jihočeském kraji (32,04 Kč/litr a 31,73 Kč/litr). Naopak nejdražší jsou benzín i nafta v Praze (32,87 Kč/litr a 32,77 Kč/litr).
 
V porovnání s okolními zeměmi je cena PHM v ČR podle údajů Evropského energetického portálu nižší oproti Německu, Slovensku i Rakousku. Naopak levnější benzín je tradičně možné natankovat v Polsku, kde je výrazně nižší spotřební daň.
 
Výhled pro následující dny (od 4. 5. 2015 do 10. 5. 2015)
Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu stouply, když benzín zdražil o 4,6 % a cena nafty se zvýšila o 2,2 %. Česká koruna oproti americkému dolaru posílila o 2,8 %.
 
V nejbližším týdnu očekáváme mírné zvýšení cen pohonných hmot. Česka koruna prudce posiluje, což značně zmírňuje růst cen pohonných hmot.
 
Vysvětlení vlivu koruny na ceny PHM:
 
V Rotterdamu se ceny stanovují v USD. Pokud tamní ceny PHM stagnují a koruna posiluje, tak po přepočtu do korun ceny PHM v ČR klesají.
 
Infografika: http://www.colosseum.cz/z/2015-03-08-infografika-jak-se-tvori-ceny-pohonnych-hmot-v-cr
 
Ropa Brent v minulém týdnu zakončila na nižší úrovni 66,50 USD za barel. Za poklesem ceny stojí zejména rekordní export ropy z Iráku, který se zvýšil na 3,08 milionu barelů denně z březnových 2,98 milionu barelů denně.
 
Podle průzkumu agentury Reuters se těžba ropy kartelu OPEC zvýšila na 31,04 milionu barelů denně, což je nejvyšší úroveň za poslední dva roky.
 
Podle údajů společnosti Baker Hughes klesl počet aktivních vrtných souprav v USA na 679 plošin, což je nejnižší úroveň od září 2010.
 
Pravidelná statistika U.S. Ministerstva energetiky o stavu zásob ropy a ropných produktů poukázala na nižší růst zásob ropy (1,9 mil. barelů) než očekávali analytici (2,3 mil. barelů) oslovení agenturou Bloomberg. Je to již poněkolikáté v řadě, co zásoby ropy v USA rostly slabším tempem. Co je však též důležité, poprvé od listopadu kleslo množství ropy v nejdůležitějším americkém skladišti a přepravním uzlu pro ropu, v oklahomském Cushingu. Je možné, že přebytek ropy na světovém trhu se začne pomalu zmenšovat.
 
Zdroj: www.colosseum.cz


Další články