cs en de

Střípky z veletrhu v Brně

autor: Eugenie Línková

 Letošní ročník zemědělských a lesnických veletrhů Techagro, Silva Regina, Animal Vetex a Biomasa, který proběhl v Brně ve dnech od 30. března do 3. dubna, byl podle organizátorů po všech stránkách rekordní. Účast vystavovatelů byla jedna z největších ve dvacetileté historii a asi 120 tisíc návštěvníků je víc než úctyhodné číslo. Dalším rekordem je návštěvnost za jediný den. V neděli, v první den veletrhu, se do expozic přišlo podívat přes 38 000 lidí, což je nejvíce za posledních deset let.

Přítomnost návštěvníků pocítily nejen jednotlivé haly s exponáty, ale i stánky Regionální agrární komory Jihomoravského kraje, který návštěvníkům představil velkou plejádu regionálních dobrot. Buď šlo o výrobky oceněné soutěží vyhlašovanou ministerstvem zemědělství s názvem Regionální potravina, nebo to byly firmy s oválným kolem na svých stáncích s označením Chuť jižní Moravy. Byly mezi nimi vynikající uzeniny, pečivo, pestrá škála medů, víno z černého rybízu a mnoho dalších pochoutek.

Ochutnávky i diskuse

I samotná centrála Agrární komory ČR (AK ČR) měla na veletrhu svůj stánek a i tam probíhaly ochutnávky regionálních dobrot. Mnoho zemědělců se tam zastavilo pobesedovat s kolegy. Jedné takové diskuse jsme se zúčastnili, názory si vyměňoval ředitel Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil s vysokoškolskými pedagogy Mendelovy univerzity Brno. Bylo to v tomto případě zemědělské školství, které slíbil na nedávném sněmu AK ČR víc řešit nový ministr zemědělství Marian Jurečka, a agrárníci spolu s pedagogy to jen vítají. Jak z besedy vyšlo najevo, sestavují už i náměty k řešení.

Své dny měli včelaři i chovatelé skotu

Na brněnském výstavišti v pavilonu E byla k vidění velká včelařská výstava. Návštěvníci mohli ochutnávat různé druhy medů, medovin, koupit si svíčky z pravého včelího vosku a další produkty tohoto oboru. I tady bylo z čeho vybírat a i včelaři s dlouholetou tradicí včelaření se přiznávali k tomu, že právě na tomto veletrhu objevili spoustu zajímavých věcí. Jsme národem včelařů, hustota zavčelení je u nás téměř nejvyšší v Evropě.


A že Techagro s doprovodnými veletrhy nebylo jen o strojích, potvrdil i další z pavilonů. Nejen mezi laiky, ale i mezi odborníky budila totiž velký zájem expozice hospodářských zvířat. Jak prozradil ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Josef Kučera, tento skot vzbudil velkou pozornost. O jalovice mají zájem kolegové z Moldávie, zemědělci z Uzbekistánu nebo Vietnamu. „Vyšší produkci mléka na krávu a rok než Česká republika má jen Rakousko a Německo, takže skutečně patříme k top trojce,“ pochvaloval si na veletrhu Josef Kučera.

Kurz koruny prodražuje dovozy

U jednoho z vystavených exponátů, u traktoru prodaného během veletrhu za 130 tisíc eur, si jednatel společnosti AGRO A. R. W., s. r. o, Jaroslav Heckel posteskl na zásah České národní banky. „Jako dovozci jsme na tom biti, tento stroj je nyní dražší o půl milionu korun, a to je pro zemědělce už velmi citelné navýšení.“ Přesto jako na jejich stroji i na dalších jsme mohli najít cedulky s oznámením, že je exponát už prodaný. „Jsou to nádherné a důmyslné mašiny,“ hodnotil množství nejmodernější techniky na veletrhu viceprezident AK ČR Václav Hlaváček. Zároveň se ale zamýšlel nad skutečností, že se pole pro tak obrovské mechanismy nutně dál budou scelovat a rozšiřovat se jejich plochy. „Musíme myslet i na další utužování půdy pod koly těchto obrů a vymýšlet s experty půdoznalectví, jak co nejlépe tak stlačenou půdu dostávat následně opět do kondice,“ řekl.

U sušáren obilí

Zastavili jsme se i u pojízdných sušáren obilí, které si před léty tolik pochvalovali zemědělci v zahraničí a na jejich existenci například stavěli farmáři u rozlehlých lánů s obilím v Austrálii.


Nemusí se zbytečně přejíždět a šetří se náklady, to potvrdil jeden z předních expertů na tyto technologie Petr Pawlica, majitel stejnojmenné firmy, která má po celé České republice už mnoho sil na obilí. Logo této firmy lze vidět v areálu řady předních velkých zemědělských společností, jako je tomu třeba v Rostěnicích na Moravě u předsedy představenstva Vítězslava Navrátila, na Slováckém statku exministra Jana a syna Lukáše Fenclových na Hodonínsku nebo ve firmě Rabbit v Trhovém Štěpánově, kde je generálním ředitelem Zdeněk Jandejsek. Může se tak zdát, že další sila jsou u nás už nadbytečná. Podle Pawlici to neplatí, přesto expanduje s nabídkou do okolních zemí a má tak stále co nabízet a montovat. I u jeho expozice bylo stále živo a kdo měl zájem o detailní nabídku, využil právě tento veletrh, který se víc než vydařil.Zdroj: www.apic-ak.cz
 


Další články