cs en de

Třináct farem otevře své brány veřejnosti. Projekt „Poznej svého farmáře“ startuje třetí ročník

 31.5.2016
 
Tisková zpráva – Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce Ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na Rodinné ekofarmě Polná v Karlovarském kraji.
 
Projekt, spuštěný před dvěma lety, má za cíl pomoci malým rodinným farmám s propagací jejich kvalitních potravinářských výrobků a zlepšit možnosti prodeje, tedy i ekonomiku farmy.
 
„Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví, i proto se jim v rámci akcí Poznej svého farmáře snažíme pomoci s propagací a přilákat tak nové zákazníky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
 
Zatímco v prvním roce se do akce, zaměřené především na rodiny s dětmi, zapojilo pět farem, loni už lidé mohli navštívit třináct míst napříč celou republikou. Stejný počet farem se otevře i letos. V loňském roce navštívilo tyto akce téměř 24 000 lidí, stejný počet očekáváme i letos. Na projekt Poznej svého farmáře je v letošním roce vyčleněno 4 719 000 Kč včetně DPH. Letos se pořizuje materiál a předměty, které budou použitelné i v dalších letech
 
„Pro návštěvníky jde o skvělou možnost, jak si najít místo pro pravidelný nákup kvalitních a čerstvých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka.
 
Letošní ročník odstartuje v sobotu 4. června na Rodinné ekofarmě Polná, která se specializuje na ekologický chov masného skotu, koní, ovcí, ale také hus, kachen a slepic. Program na jednotlivých farmách a statcích je vždy podobný – návštěvníci si mohou prohlédnout hospodářství, seznámit se s provozem a výrobou farmářských produktů, ochutnat je a samozřejmě mají možnost je i zakoupit. V programu ale nechybí ani hry pro děti a hudební vystoupení.
 
Letošní novinkou je propagace sladkovodních ryb. Na jednotlivých farmách budou kuchaři v mobilním stánku prezentovat recepty ze sladkovodních ryb, způsoby jejich zpracování a bude zde i možnost ochutnávky. Vstup na všechny akce je zdarma.
 
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
 
 
 
Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2016
 
 
Rodinná ekofarma Polná (Karlovarský kraj)
4. června 2016
 
 
 
Biozelenina Velehrad (Zlínský kraj)
11. června 2016
 
 
 
EKO-farma Kozí hrádek (Olomoucký kraj)
25. června 2016
 
 
 
Farma Košík (Středočeský kraj)
9. července 2016
 
 
 
Farma Držovice (Ústecký kraj)
23. července 2016
 
 
 
Statek Horní Dvorce (Jihočeský kraj)
30. července 2016
 
 
 
Farma Údolíčko (Plzeňský kraj)
13. srpna 2016
 
 
 
Farma Částkov (Pardubický kraj)
20. srpna 2016
 
 
 
Statek U Pipků (Kraj Vysočina)
27. srpna 2016
 
 
 
Ovoce Lexman (Královéhradecký kraj)
10. září 2016
 
 
 
Farma Lukava (Liberecký kraj)
17. září 2016
 
 
 
Farma Lička (Moravskoslezský kraj)
24. září 2016
 
 
 
Horňácká farma (Jihomoravský kraj)
8. října 2016
 
Zdroj: eagri.cz


Další články