cs en de

Vesnicí roku 2014 se v Luhačovicích stala obec Kateřinice ze Zlínského kraje

 20.9.2014

 Vítězem 20. ročníku soutěže Vesnice roku se pro letošní rok stala obec Kateřinice ze Zlínského kraje. V Luhačovicích ji dnes vyhlásil ministr zemědělství Marian Jurečka. Druhé místo v soutěži obsadila obec Ořechov z Kraje Vysočina a třetí se umístila Nová Hradečná z Olomouckého kraje. Letošního jubilejního ročníku se zúčastnilo 306 obcí, což podle ministra Jurečky svědčí o tom, že vznikla tradice, která motivuje obyvatele v regionech aktivně zvelebovat a rozvíjet své obce.
 
„Obyvatelé a zastupitelé vítězných obcí nám opět ukázali, jak se správně žije na venkově, jak důležitou roli v jejich životech hraje domov a jak ho lze zvelebovat. Věřím, že vítězná vesnice ty další inspiruje. Nechci však opomenout skvělou práci ostatních obcí, jejichž tituly z krajských kol jsou neméně důležité. Svědčí o snahách všech obyvatel o plnohodnotný život na venkově,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
 
Pro Ministerstvo zemědělství je rozvoj venkova jednou z priorit, a proto se soutěže Vesnice roku účastní jako jeden ze čtyř vyhlašovatelů již poosmé. Ve své gesci má i udílení ocenění Oranžová stuha. Cílem tohoto ocenění je vyhledat a ohodnotit obec, která nejlépe spolupracuje se zemědělskými a lesnickými subjekty. Posuzuje se například spolupráce s místními zemědělskými podniky v oblasti péče o veřejná prostranství a kulturní krajinu, spolupráce při výrobě místních produktů a jejich marketingu, při využití netradičních zdrojů energie, ale třeba i celkové zapojení zemědělců do kulturního dění v obci.
 
Slavnostní vyhlášení Oranžové stuhy ČR roku 2014 a Zelené stuhy ČR roku 2014 spojené se setkáním zástupců obcí oceněných v soutěži Vesnice roku 2014 se uskuteční v úterý 23. září v Senátu Parlamentu ČR.
 
Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí.
 
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe


Zdroj: eagri.cz


Další články