cs en de

Vinař roku 2015 – Menší rodinná vinařství se rozhodně neztratila

Velký sál novorenesančního paláce Žofín na pražském Slovanském ostrově se stal ve čtvrtek 20. srpna svědkem oslavy vinařského umu. Byly zde vyhlášeny výsledky prestižní degustační soutěže Vinař roku 2015, kterou pořádá společnost Český archív vín ve spolupráci s členskou organizací ASZ ČR – Vinařskou asociací ČR. Mezi osmičkou finalistů i v dalších kategoriích se rozhodně neztratila ani malá rodinná vinařství.

Čeští a moravští vinaři přihlašovali do 13. ročníku soutěže, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vín produkovaných právě našimi vinaři a vinařstvími, minimálně šest různých vín a každá kolekce musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Finálové rozhodování bylo v rukou jedenácti porotců, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine. Českou republiku zastupoval mimo jiné i trojnásobný Vinař roku ČR a držitel řady významných ocenění ze světových soutěží - předseda Vinařské asociace ČR Josef Valihrach.

Vinaři poslali letos do soutěže téměř 500 vzorků. Výběr postupujících probíhal formou slepé ochutnávky, bez znalosti odrůdy, vinařství či šarže. Tzv. slepá degustace zaručuje nejobjektivnější posouzení kvality soutěžních vzorků a odpovídá standardům Mezinárodní unie enologů.

Titul Vinař roku 2015 putoval do Mikulova, konkrétně do vinařství Mikrosvín. Stříbrnou příčku získaly Vinné sklepy Valtice a třetí místo vybojovala Vinice-Hnanice. Součástí finálové osmičky však bylo i dvougenerační vinařství rodiny Sůkalových z Nového Poddvorova či velkobílovické vinařství Petra Skoupila, jehož rodinná tradice sahá až do poloviny 19. století.

Do letošního ročníku bylo nově zařazeno hlasování veřejnosti, která si zvolila nejoblíbenějšího vinaře v kategorii Můj vinař roku 2015. Toto ocenění si odnesla rodina Springerových z Bořetic s třemi generacemi zapojenými do chodu vinařství a roční produkcí 30 tisíc lahví vína. Cenu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství převzal Petr Kočařík z mikrovinařství rodiny Kočaříkových z Čejkovic, které je zaměřeno na produkci osobitých vín malých šarží, zrajících převážně v dubových sudech.

Jedním z nejdojemnějších momentů letošního vyhlášení výsledků soutěže bylo bezpochyby předání ceny Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos, kterou obdržel in memoriam nedávno zesnulý Jindřich Dušek, jehož osobní podíl na emancipaci našeho vinařství a kultivaci vinařského prostředí i obchodu s vínem byl zcela zásadní. Ve společně započaté práci přislíbila pokračovat jeho žena Šárka i obě děti, jež cenu převzaly.

Nezbývá než oceněným pogratulovat a všem vinařům popřát co nejlepší úrodu a mnoho úspěchů v dalším ročníku soutěže.

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ
zdroj: www.asz.czDalší články