cs en de

Zemědělský svaz oprášil jízdu zručnosti traktorem. Připravuje mistrovství republiky

 Praha/ČR – Zemědělský svaz České republiky letos obnovil soutěž pro studenty v jízdě zručnosti traktorem a vlekem. Série regionálních kol startuje ve čtvrtek 20. dubna na SZeŠ a SOŠ Poděbrady. Po celé republice se v průběhu dubna a května uskuteční oblastní soutěžní kola a ti nejlepší jezdci traktorem se utkají v celostátním kole 22. června v Sušici.
 
V České republice funguje přes 90 středních škol a učilišť se zemědělskými obory. „Celou republiku jsme rozdělili do osmi oblastí a v každé oblasti se uskuteční regionální kola. 
 
V minulosti si značnou oblibu mezi studenty i učiteli získalo poměření zručnosti formou jízd zručnosti. V mnohých regionech se podařilo udržet tyto soutěže. Záměrem je vrátit jízdy zručnosti na výsluní a organizovat soutěž, kde by se setkali nejlepší studenti z celé republiky,“ přibližuje Vladimír Pícha ze Zemědělského svazu ČR. V dalších ročnících se počítá s tím, že finále celé soutěže bude putovní, takže další rok bude uspořádáno ve spolupráci s jinou střední školou a vybraným zemědělským podnikem v jiném regionu. 
 
Na soutěžící čeká trať s různými úkoly (slalom, osmičky, couvání do garáže, zastavení na přesnost apod.) a vítězem bude nejrychlejší a nejpřesnější mladý traktorista. Do celostátního klání postupují ti nejlepší z regionálního kola. 
 
 
 
Jízdu zručnosti si užije i veřejnost
 
Součástí osmi regionálních kol v jízdě zručnosti traktorem budou i dny otevřených dveří zemědělského podniku v regionu a výstava zemědělské techniky, na které budou pozváni žáci základních škol z okolí a veřejnost. 
 
Například současně s jízdou zručnosti se 4. května uskuteční ve Světlé nad Sázavou také  další doprovodné soutěže určené pro veřejnost − couvání traktoru s vlekem vícenásobným zalomením, manipulace s hydraulikou traktoru na přesnost a ovládání hydraulického nakladače. Kromě podívané na soutěžní dráze bude jako vždy pro návštěvníky připravena rozsáhlá výstava historické zemědělské techniky, která je v areálu dílen vystavena ve stálé muzejní expozici. Další části areálu dílen pak obsadí moderní zemědělská technika většiny významných firem působících na trhu. K vidění bude téměř vše: od traktorů a samojízdných řezaček, přes stroje pro práci s pícninami půdozpracující stroje a nakladače, až po malou mechanizaci.
 
 
 
Přehled regionálních kol soutěže v jízdě zručnosti s traktorem
 
20. 4. 2017 – SZeŠ a SOŠ Poděbrady (Středočeská oblast – Středočeský kraj a Praha)
 
25. 4. 2017 – Gymnázium a SOŠ Podbořany (Severočeská oblast – Ústecký a Liberecký kraj)
 
25. 4. 2017 – SzeŠ a VOŠ Opava (Severomoravská oblast – Moravskoslezský a Olomoucký kraj)
 
26. 4. 2017 – SOU Blatná (Jihočeská oblast – Jihočeský kraj)
 
27. 4. 2017 – SOŠ a Gymnázium Staré Město (Jihomoravský a Zlínský kraj)
 
4. 5. 2017 – ČZA Humpolec (Oblast Vysočina – Kraj Vysočina)
 
10. 5. 2017 – SOŠ a SOU Sušice (Západočeská oblast – Plzeňský a Karlovarský kraj)
 
25. 5. 2017 – SOU Lázně Bělohrad (Východočeská oblast – Královéhradecký a Pardubický kraj)
 
 
 
Mistrovství republiky
 
22. 6. 2017 – SOŠ a SOU Sušice a Zemědělský svaz ČR
 
Zdroj: www.zscr.cz


Další články