cs en de

Zemědělství žije! v roce 2014

 8.11.2014
autor: Zemědělský svaz ČR

Zemědělský svaz ČR a jeho územní organizace v roce 2014 opět pokračoval s osvětovým projektem Zemědělství žije!
 
Tento projekt s cílem poukázat na důležitost zemědělství a dostat základní informace o tomto odvětví do podvědomí dětí a celé veřejnosti získal v roce 2014 záštitu ministra zemědělství ing. Mariana Jurečky.
 
Naučné aktivity projektu Zemědělství žije! v roce 2014 shlédlo na 41 akcích uskutečněných v 31 okresech České republiky 48 000 lidí včetně 17 000 dětí, žáků základních škol a studentů středních škol.
 
Pod hlavičkou projektu Zemědělství žije! se konají v členských zemědělských podnicích dny otevřených dveří. Těch letošních se uskutečnilo sedmnáct v patnácti okresech. Do podniků se vydalo celkem 15 000 návštěvníků, z nichž bylo téměř 5 000 dětí, především ze základních, ale i mateřských a středních škol, které jsou na akce zvané. Na návštěvníky kromě komentované prohlídky stájí, případně bioplynové stanice a strojů čeká mnohde i bohatý doprovodný program s různými vystoupeními, či tombola.
 
Součástí dnů otevřených dveří i dalších akcí je již tradiční naučný program s projektem Zemědělství žije!, který obsahuje naučnou stezku, poznávací a další soutěže. Lidé se mohou dozvědět, jaké cesty musí urazit jednotlivé komodity a jaká práce na zemědělce čeká. Velmi oblíbenou atrakcí je pro návštěvníky možnost podojit si umělé vemeno, pro ty malé zase možnost pohrát si s modely traktorů a krav ve dřevěné farmě.
 
Osvětová akce se koná zejména u příležitosti zemědělských výstav, zemědělských a chovatelských přehlídek, ale také při firemních dnech a v rámci okresních či krajských dožínek.
 
V roce 2014 se u příležitosti konání zemědělského veletrhu Techagro v Brně konala také obrázková a literární soutěž pro základní a střední zemědělské školy. V rámci veletrhu Vzdělání a řemeslo se Zemědělství žije! na českobudějovickém výstavišti zhostilo úkolu pořádání zemědělské olympiády a jízdy zručnosti pro žáky a studenty středních zemědělských škol a učilišť.
 
V rámci projektu Zemědělství žije! se také Zemědělskému svazu podařilo přeložit z irského originálu poskytnutého společností Agri Awere naučné pracovní sešity o zemědělství pro základní školy a to ve čtyřech úrovních. Pracovní sešity jsou volně ke stažení na webové adrese: www.zemedelstvizije.cz/ke-stazeni.
 
Ing. Soňa Jelínková
Zemědělský svaz ČR
 
 
Zdroj: www.agris.cz


Další články