cs en de

2014: Rok rodinných farem

 11.12.2013
autor: bio-info.cz

 

 

Valné shromáždění OSN prohlásilo svojí deklaraci rok 2014 Mezinárodním rokem rodinných farem. 

Iniciátoři věří, že tato akce více zdůrazní důležitost rodinných farem při produkci potravin, ochraně krajiny a venkovské kultury, udržování biodiverzity a snižování chudoby. Očekává se, že také přiláká pozornost politiků a úředníků na všech úrovních k tomuto životně důležitému sektoru společnosti. 

Podle FAO, Organizace pro výživu a zemědělství při OSN: Mezinárodní rok rodinných farem oceňuje na 400 milionů rodinných farem jak v rozvinutém, tak v rozvojovém světě. Rodinné farmy jsou definovány jako farmy, na kterých je většina práce vykonávána jen rodinnými příslušníky. Takové farmy produkují potraviny pro miliardy lidí. V mnoha rozvojových zemích tvoří rodinné farmy až 80 procent všech tamních zemědělských podniků. 

Drobné a středně velké rodinné farmy jsou ale velmi náchylné na nepřízeň počasí či okolní ekonomickou situaci. Jedna špatná úroda, málo nebo příliš dešťů, odmítnutá bankovní půjčka - to vše může způsobit, že rodinná farma krachuje.  Rodinné farmy hrají klíčovou roli v tvorbě zaměstnanosti na venkově a podpoře místních ekonomik. 


Zdroj: www.agris.czDalší články