cs en de

Akciový trh stojí na počátku úrodného období

 14.11.2014 
 
autor: Petr Habiger
 
 
Podle průzkumu společnosti Yardeni Research Inc je období průběžných voleb v USA, které se konají dva roky po prezidentských volbách, pro americké akcie jedním z nejvýživnějších částí roku. Růst akciového indexu S&P 500 dosahuje od roku 1942 průměrně 8,5 procenta v následujících třech měsících po volbách. Po dobu šesti měsíců roste průměrně o 15 procent a po dvanácti měsících o 15,6 procenta. Statistika navíc ukazuje, že ze sledovaných 45 období bylo pouze jedno, kdy akcie klesaly a to po dobu pouhých tří měsíců.
 
Při použití denních dat od roku 1928 indexu S&P 500 (aktuální graf zde) autoři výzkumu zjistili, že průměrný nárůst indexu byl nejvyšší ve třetím roce po prezidentských volbách, kdy dosáhl 13,4 procenta a do tohoto období právě vstupujeme. Průměrný nárůst v prvním roku po volbách za dané období činil 5,2 procenta, ve druhém roce 4,5 procenta a ve čtvrtém roce 5,5 procenta. Z celkového počtu 21 třetích roků po prezidentských volbách byly pouze dva ztrátové a to během Velké hospodářské krize. Z 22 prvních roků a 21 druhých roků bylo ztrátových 10 a z 21 čtvrtých roků byly v mínusu 4.

 
Graf ukazuje následující tři kalendářní čtvrtletí jako nejziskovější v prezidentském volebním cyklu (Zdroj: Yardeni Research)
 
 
Akcioví investoři tak zažívají růstové období od poloviny října. Index technologických akcií NASDAQ má za sebou od 16. října do 13. listopadu impozantní růst o velikosti 13 procent.
 
 
V případě jednoho nakoupeného futures kontraktu se jedná o zisk téměř 8 500 dolarů. Index S&P 500 vzrostl za stejné období o 9 procent a index třiceti nejlepších amerických akcií Dow Jones Industrial Average (graf zde) zaznamenal růst téměř o 9,5 procenta. Ekonomika Spojených států ve srovnání s hospodářským zpomalením v Evropě a slábnoucím růstem v Číně stále vykazuje dobrou kondici a proto americké akcie stále přitahují pozornost investorů.


Zdroj: www.colosseum.cz
 
 


Další články