cs en de

Australská produkce pšenice je nejnižší za posledních 11 let

12.9.2018

Produkce pšenice v Austrálii, je podle nejnovější zprávy australské vlády (ABARES), která byla zveřejněna včera 12.9.2018, na nejnižší úrovni za posledních 11let a měla by dosáhnout 19,1 milionů tun.

Podle odhadu ABARES se jedná o meziroční pokles produkce pšenice o 10% a 13% pokles oproti srpnové prognóze USDA. Za poklesem úrody pšenice stojí suché podmínky, které panovalo během výsadby a ovlivnilo konečné výnosy ve všech významných pěstitelských oblastech, jako je Queensland, Nový Jižní Wales, Victoria and Jižní Australie. V průměru za posledních pět let bylo v těchto regionech vypěstováno téměř 64% australské produkce pšenice.

Podle srpnové zprávy WASDE, zveřejněné USDA, domácí spotřeba v Austrálii v roce 2018/19  vzroste, a to v kombinaci s nižší produkcí pravděpodobně ovlivní australský vývoz pšenice, který by podle odhadu USDA měl klesnout pod 16Mt.

Následkem nižší produkce a exportu australské pšenice, spolu s těsnými dodávkami pšenice na trhu v EU, lze očekávat vyšší závislost celosvětového trhu s pšenicí na amerických a jihoamerických plodinách. Dění v těchto regionech by potenciálně mohlo podporovat nejen celosvětové, ale také domácí ceny.
 


Další články