cs en de

Celosvětové trhy olejnin ukončili minulý týden se ziskem

 9.5.2017

Nepříznivé počasí, které panovalo v uplynulých týdnech, vede k obavám nad kvalitou a kvantitou celosvětových zásob obilovin a olejnin. Extrémní počasí si nepohrává jenom s evropským kontinentem, ale také ve Spojených Státech počasí způsobuje značné nepříjemnosti tamním farmářům. V hlavních pěstitelských oblastech komplikuje práci mráz a četné dešťové srážky. 

Celosvětové trhy olejnin ukončili minulý týden se ziskem, cena byla podpořena částečně výsledkem posledního průzkumu kanadských zásob řepky a také již zmíněným vlhkým počasím v USA, které nepříznivě působí na nově vyseté sojové boby. 

Kanadské zásoby řepky podle Statistic Canada dosahovali  31. března 6,6 mil. tun, co že nejnižší úroveň za poslední čtyři roky.  Ve srovnání s loňským rokem jsou zásoby o 23 % nižší.  Poslední statistky vypovídající o počtu osetých ploch v Kanadě očekávají, že v letošním roce bude rekordní počet ploch osetých řepkou. Loňské deštivé počasí, které škodilo plodinám, odradilo mnohé zemědělce od výsadby pšenice a poslední zpráva související s nízkými zásobami řepky pomáhá mnohým pěstitelům v rozhodování.
 
 


Další články