cs en de

Cena plynu pokračuje v poklesu, trh nevidí v Ukrajině hrozbu

 05.03.2014
autor: Vít Jedlička
 
Dubnový kontrakt zemního plynu na burze ICE ve Velké Británii v pondělí podražil o 9,5 procenta z obav o zastavení dodávek skrz Ukrajinu. Během úterní seance ale vymazal většinu svého růstu. Podobný vývoj zaznamenal i trh s ropou Brent a WTI. Rusko dodává do Evropy 30 procent celkové poptávky a celá polovina z toho proudí právě přes Ukrajinu
Díky mírnější letošní zimě na evropském kontinentu vzrostly zásoby plynu. Množství plynu v zásobnících k začátku března činilo 49 procent jejich kapacity. V porovnání s loňským stavem se tak zásoby zvýšily o 12 procentních bodů, kdy dosahovaly 37 procent. V případě, že by se přerušily dodávky plynu přes ukrajinský tranzit, by tak zásoby plynu pokryly 45 dní evropské spotřeby. 
Česká republika disponuje jedněmi z největších zásobníků zemního plynu ve velikosti 3,6 miliardy metrů krychlových, což odpovídá 43 procentům roční spotřeby. V roce 2009 Rusko přerušilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy kvůli obchodním sporům a nezaplaceným dodávkám. Kratší výpadky byly i v letech 2008, 2006 a 1994. Ropa z Ruska k nám proudí ropovodem Družba, ale ruská strana v rámci diverzifikace exportu významně omezila dodávky do České republiky v minulých letech.
Podle našeho názoru současné dění na Ukrajině nemá a nebude mít žádný významný dopad na objem dodávek ani na cenu zemního plynu na českém trhu. Mírná zima výrazně snížila poptávku po plynu, což vedlo jak k poklesu ceny. Zprovoznění plynovodu Nord Stream v roce 2011 snížil spotřebu ruského plynu dodávaného přes Ukrajinu na polovinu. Zemní plyn může být předmětem politicko-obchodních tlaků mezi Ukrajinou a Ruskem a může dojít k výkyvům jeho ceny. Nicméně na příštích 6 měsíců předpokládáme další mírný pokles ceny plynu. 
 
Graf č. 1: Cena plynu na londýnské burze ICE v pencích za britskou termální jednotku (Zdroj: Bloomberg)
 
 
Graf č. 2: Podíl dodávek plynu do EU27 podle země původu v letech 2011 a 2012 (Zdroj: Eurostat)
 
 
Graf č.3: Celkový podíl ruských energií v zemích EU a podíl spotřeby plynu importovaného z Ruska (Zdroj: CRS Grafics, fas.org)
 

Zdroj: www.colosseum.cz
 


Další články