cs en de

Cena pšenice roste vlivem suchého počasí

 21.6.2017

Futures ceny pšenice rostly vlivem teplého a suchého počasí, které panuje v západní Evropě. UK cena pšenice krmné pšenice (obchodované na listopad 2017), zakončila den na ceně 147,75 GBP/tuna (více o cenách zde) a cena potravinářské pšenice (prosinec 2017) obchodované na MATIFu (více o cenách zde), uzavřela včerejší den s cenou 180 EUR/tuna a dostala se tak na nejvyšší úroveň od července loňského roku.

Stoupající evropské ceny podporují také informace související se stavem porostů americké jarní pšenice, které se také potýkají se suchem. Podle poslední zprávy USDA z 18. června, která je aktualizována každý týden, poklesly stavy pšenice v dobrém, nebo výborném stavu ze 45% na aktuálních 41%, zatímco v minulém roce bylo v tomto období v dobrém, nebo výborném stavu až 79 % porostů. Aktuální kondice stavů americké jarní pšenice je nejslabší od roku 1988. 

Evropská pšenice a ječmen jsou teď v klíčové fázi vývoje a z toho důvodu trhy reagují a s největší pravděpodobností i nadále budou, na zprávy související s počasím a stavech evropských plodin, a to až do vypuknutí sklizně. 


autor: Bc.
 Eva BruzlováDalší články