cs en de

Cena řepky na burze MATIF za uplynulý týden opět vzrostla

 28.5.2018

Cena futures řepky, obchodované v Paříži, pokračovala v růstu. Za poslední týden stoupla cena řepky z nové sklizně o 8,5 EUR/tunu, není se čemu divit, neboť poslední zpráva Evropské komise nepřinesla žádné příznivé informace o evropských plodinách řepky. Na cenu také působilo slábnoucí euro vůči americkému dolaru. 

Evropská komise v uplynulém týdnu zveřejnila svůj pravidelný bulletin MARS, ve kterém zdůraznila problémy související s produkcí řepky ve významných evropských pěstitelských oblastech, jako je Německo, Polsko a v menší míře i Francie. Celkové průměrné výnosy řepky v EU jsou v tuto chvíly odhadovány na 3,19 t/h (jedná se o pokles o 0,09 t/ha od pětiletého průměru a 0,06 t/h z loňského roku). 

Na polských plodinách řepky se poznamenaly studené podmínky během února a března a také současné vysoké teploty podporují škůdce a choroby. Jak už bylo zmíněno, také německé výnosy byly revidovány směrem dolů, kvůli teplému počasí, které zasáhlo plodiny v období, kdy kvetly. Aktuálně jsou německé výnosy odhadovány na 3,56t/ha, co že o 0,26 t/ha pod pětiletým průměrem. 

Zatímco teplé dubnové počasí mělo negativní dopad na plodiny řepky, tak pro ozimé obiloviny bylo spíše prospěšné a mělo pozitivní vliv na vývoj rostlin.   

Také ve střední a východní Evropě nedostatek srážek a vysoké teploty snižovaly půdní vlhkost a spolu s předpovědí horkého počasí zůstává velkou neznámou, jaká bude finální produkce obilnin a obilovin v této sezóně. 
 


Další články