cs en de

Ceny komodit za uplynulý týden vzrostly

 18.10.2016

Během uplynulého týdne rostly ceny jak obilovin, tak i olejnin. Nejvyšší nárůst ceny zaznamenala řepka obchodovaná na burze v Paříži. Hodnota futures na listopad 2016 (viz. graf níže) vzrostla od pondělí do pátku téměř o 12 EUR/t.  
 
Cenu obilovin podporovala silná poptávka po americké a evropské pšenici určené k exportu a také spekulativní obchody, jež reagovaly na růst ceny. 
 Trh s olejninami podporovala rostoucí cena rostlinných olejů a také obava obavě ze špatných povětrnostních vlivů, panujících v Kanadě a Jižní Americe. 
 
Přestože produkce malajského palmového oleje během srpna a září stoupla o 0,8 %, v meziročním srovnání vlivem jevu El Niňo zaostává o 12%. Některé odhady udávají, že si produkce palmového oleje během sezóny 2016/17 zachová klesající tendenci a v kombinaci s nízkými zásobami je pravděpodobné, že v budoucnu k poklesu ceny nedojde. 
 
V Kanadě komplikuje probíhající sklizeň řepky chladné počasí, zejména v Saskatchwanu, kde zbývá sklidit ještě kolem 20% úrody. Jakmile se počasí zlepší, sklizeň může pokračovat, otázkou však zůstává, do jaké míry se špatné počasí podepíše na kvalitě a celkovém výnosu tamních plodin.  


Další články