cs en de

Ceny obilovin v minulém týdnu klesaly, zatímco trhy s olejninami se rozcházely

Ceny obilovin na celosvětových trzích během minulého týdne klesaly. Převážně americké futures na pšenici se propadla po zveřejnění nejnovějších zpráva USDA, přestože stále panují obavy, že suché počasí poškodí plodiny. V Evropě byl pokles ceny pšenice na britské a pařížské burze markantně nižší. Klesající cenu ovlivnily nejen cenové pohyby v USA, ale také zlepšující se vývoj pěstovaných evropských plodin. Lepší podmínky pěstování byly zaznamenány u většiny plodin měkké pšenic a zimního ječmene. Přestože došlo ke zpoždění výsevu ve velké části Evropy na počátku jara, podmínky se zlepšily a dobrý vývoj plodin ve Španělsku, Francii a Itálii oslabuje evropské ceny.

Celosvětové trhy s olejninami se v uplynulém týdnu rozcházely. Zatímco na burze v Chicagu cena sóji klesala kvůli obchodnímu napětí mezi USA a Činou, cena řepky na MATIFU rostla kvůli obavám, že studené a mokré počasí během jara bude mít nepříznivý vliv a dopad na evropské plodiny řepky.

Čínské ministerstvo zemědělství a zemědělských záležitostí předpovědělo, že čínský dovoz sojových bobů poklesne o  0,3% v roce 2018/19. Mělo by se tak dít kvůli zvýšení místní produkci a rostoucím cenám sojových šrotů, které snižují poptávku ze strany chovatelů prasat, neboť ti hledají levnější alternativní krmivo.Další články