cs en de

Ceny olejnin po prvním zářijovém týdnu v červených číslech

11.9.2017

První zářijový týden zakončily ceny olejnin v červených číslech. Cena řepky na burze v Paříži klesala vlivem zpráv souvisejících se vstupem Argentiny na evropský trh s bionaftou a na americké futures sojových bobů v Chicagu zase působila silná čínská poptávka. 

EU hlasovala o snížení sazeb dovozního cla na argentinskou bionaftu v návaznosti na úspěšnou výzvu Argentiny u WTO v roce 2016. Snížení sazby znamená, že Argentina získá zpět přístup na trh s bionaftou v EU. Brusel schválil antidumpingová cla na bionaftu za účelem ochrany evropského trhu v říjnu 2013. Zatímco v roce 2009 se Argentina a Indonésie podílela na evropském trhu s bionaftou z 9%, v roce 2011 se podíleli z 22%.

Clo bude sníženo z 22-25,7% na 4,5-8,1% do 28. září. To spolu s dovozními sazbami, které USA v srpnu uvalilo na argentinskou bionaftu, vede k obavě, že EU může nahradit USA a stane se tak hlavní exportní destinací Argentiny. Vyšší dovoz bionafty do EU by mohl mít negativní dopad na domácí výrobu bionafty, a tudíž také na poptávku po řepce.

Poslední data čínských celních orgánů udávají, že během srpna bylo do země importováno 8,45 mil. tun sojových bobů, což je pro tento měsíc rekordní číslo. Pro marketingový rok 2016/18 (říjen až září) by dovoz sojových bobů měl dosáhnout celkových 85,4 mil. tun. Odhad USDA je o 5,6 mil tun vyšší. Sojové boby dovážené do Číny jsou převážně amerického a brazilského původu. Vzhledem k současným vysokým odhadům celosvětové produkce a zásob je z globálního pohledu čínská poptávka klíčová.


 


Další články