cs en de

Dění na trhu s komoditami během uplynulého týdne

 6.3.2017

Na cenu obilovin působila egyptská poptávka po pšenici. Během uplynulého týdne Egypt poprvé v této sezóně (2016/2017) nakoupil 120 Kt francouzské pšenice. Ta kvůli své nízké kvalitě, které dosáhla během sklizně 2016, jen těžko konkuruje ruské pšenici. Což dosvědčuje procentuální podíl doposud realizovaných nákupů. Egypt doposud nakoupil 70% pšenice z Ruska, 20% z Rumunska a o zbylých 10% se dělí Ukrajina, Argentina a Francie. Během jara, obvykle v dubnu a květnu, se egyptské nákupy zpomalí, nebo úplně zastaví a opět se naplno rozběhnou až po domácí sklizni.  

Olejniny týden zakončily v červených číslech. Právě probíhající jihoamerická sklizeň je na dobré cestě a blíží rekordní úrovni. Mnoho analytiků očekává, že bude jihoamerická sklizeň i nadále vytvářet tlak na celosvětové ceny olejnin, přestože silný déšť v středozápadní Brazílii způsobuje logistické problémy na hlavních tazích a brzdí tok sojových bobů na mezinárodní trhy a krátkodobě brání razantnímu růstu ceny.

Krátce ještě k odhadům sklizně na starém kontinentu. Evropská komise zvýšila svůj odhad produkce řepky na 22,1 mil. tun, což je o 0,4 mil tun více než odhad z minulého měsíce. Nejnovější odhad očekává větší množství osetých ploch a průměrné výnosy, díky čemuž přesahuje loňskou sklizeň, během které se sklidilo cca 20,0 mil. tun.  
 


Další články