cs en de

Dění na trhu s olejninami

 10.9.2018

Během první poloviny minulého týdne cena amerických sojových bobů na burze v Chicagu klesala, načež po mírném zotavení v druhé polovině týdne, částečně kvůli slábnoucímu dolaru, uzavřely sojové boby týden s nepatrným ziskem. Také na cenu futures řepky, obchodované v Paříži, působily kurzovní pohyby, vlivem posilujícího Eura, ukončila řepka obchodovaná na listopad 2018 týden v červených číslech. 

Kanadské zásoba řepky na konci července 2018 byly odhadovány na 2,39 mil. tun, což podle je Statistics Canada o 1,05 mil. tun více než zásoby v červenci 2017. Je třeba ale poznamenat, že i když odhady zásob jsou na vysoké úrovni, na kanadské plodiny nepříznivě působí sucho, kvůli kterému poslední odhad pro rok 2018 dosahuje 19,2 mil tun a ve srovnání s rokem 2017 je tento odhad nižší o 2,2 mil. tun

Argentinská vláda představila nové vývozní daně. Snaží se zabránit dalšímu propadu tamní měny. Nižší daně se týkají nejen obilovin, ale také sojových bobů a produktů ze sóji (olejů a šrotů), ty byly sníženy na 18%, nicméně dodatečné clo na tyto komodity bude mít ve skutečnosti za následek, že daně naopak celkově vzrostou přibližně o 3%.  

V Číně je nadále hlášen výskyt afrického moru prasat. Tato situace může mít potenciální dopad na velikost domácích chovů prasat. Mohla by tak začít klesat čínská spotřeba sóji a s tím by mohl poklesat dovoz sóji do Číny v nadcházející sezóně.
 


Další články