cs en de

Deště v Brazílii nejspíše přišly příliš pozdě

 27.02.2014
autor: Vít Jedlička
 
 
V lednu zažila Brazílie jeden z nejsušší a nejteplejších měsíců v historii a až tento týden přišly vydatné srážky. Brazílie je hlavní světový producent kávy Arabika, cukru, pomerančového džusu, ale také obilnin, jako jsou kukuřice nebo sójové boby. Obavy, že sucho způsobí 15 procentní zmenšení úrody, vyšponovaly cenu kávy až na úroveň 1,8125 dolaru za libru, což znamená nárůst o téměř 60 procent. Podle brazilské vlády mohlo ale dojít v některých částech země až k 45 procentnímu poničení úrody.
Cena cukru vzrostla následkem sucha o 20 procent a dostala se tak na 5 měsíční maxima. Největší světový obchodník s etanolem a cukrem Copersucar v pondělí snížil svoje předpovědi pro úrodu v centrální části Brazílie z 610 na 570 miliónů tun. Celkové odhady švýcarské společnosti Sugar Consultancy předpokládají snížení úrody třtiny o 5 až 10 procent.
Cena sóje dnes vzrostla až na pětiměsíční maxima na úrovni 1444,44 centů za bušl. Soren Schroder, ředitel komoditní společnosti Bunge, očekává, že i přes sucha bude letos ve světě rekordní úroda. Farmáři mají díky současným dešťům starosti se sklizením úrody.


Zdroj: www.colosseum.cz


Další články