cs en de

Egypt nakupuje ruskou pšenici

 30.8.2018

V posledním výběrovém řízení na nákup 350 000 tun pšenice, jež vypsal egyptský státní nákupčí GASC, uspělo Rusko, od kterého Egypt nakoupil 290 000t a zbývající množství 60 000t nakoupil od Ukrajiny.

Během této sezóny (od 1. července až 28. srpna) GASC doposud nakoupil 1,6 milionu pšenice, což odpovídá nákupnímu trendu ve stejném období loňského roku. Rusko, spolu s Ukrajinou a Rumunskem jsou předními dodavateli pšenice do Ruska. Dodávky ruské pšenice do Egypta činní 78%, ve srovnání s loňským rokem, kdy to bylo 74%, došlo k menšímu poklesu. Přesto dodávky posledních let přesahují sezónu 2016/17, kdy se Rusko podílelo na dovozu z 65%.

Skutečnost, že GASC při posledním výběrovém řízení nakoupil primárně ruskou pšenici, naznačuje, že jakékoliv změny ruských vývozních cen budou i nadále působit na světové ceny pšenice. 

Dobré konkurenční pozici Ruska na trhu s komoditami přispívá klesající rubl, který je od dubna 2016 je na nejnižší hodnotě vůči americkému dolaru. Za poklesem ruské měny stojí částečně také sankce udělené Rusku od USA a také dalších vlád.  
Klesající hodnota rublu snižuje ruskou cenu pšenice v amerických dolarech, která má výhodnou konkurenční pozici na vývozních trzích, aniž by to zásadně vedlo k poklesu domácích cen ruské pšenice. Tato skutečnost by mohla motivovat ruské zemědělce k dalšímu prodeji komodit, a to navzdory klesajícím cenám na celosvětových trzích.
 


Další články