cs en de

Hovězí v USA je rekordně drahé

 23.01.2014
autor: Vít Jedlička
 
 
Nejaktivnější kontrakt na burze CME posílil během včerejší obchodní seance o 4 procenta na 1,418 dolarů za libru. Cena hovězího roste desátým dnem v řadě a dosahuje tak nejvyšších úrovní od roku 1964, kdy hovězí futures kontrakt byl poprvé obchodován.
 
Celkový počet skotu v USA se minulý rok zmenšil šestý rok v řadě na nejnižší úroveň od roku 1952. Rekordní sucha v roce 2011 zničily pastviny v Texasu, kde je nejvíce skotu v USA. Následně vysoké ceny krmiva donutily některé farmáře k prodejům stád. Celosvětová spotřeba hovězího byla podle odhadů minulý rok nejvyšší od roku 2008. Export amerického hovězího vzrostl meziročně o 4,4 procenta v prvních jedenácti měsících minulého roku. Cena hovězího vzrostla o 19 procent od konce června.
 
Růst ceny hovězího by mohl být zpomalen vysokými exporty masa z Brazílie a Austrálie. Podle odhadů americké vlády Brazílie na trhy tento rok dodá o 7,8 procenta více masa než v minulém roce. Export z Brazilie, Argentiny a Uruguaje by měl tento rok vzrůst o 17 procent. Sucho a vysoké ceny krmiv nutí australské farmáře vybíjet svoje stáda. To by mělo způsobit nárůst exportu hovězího z Austrálie o 7 procent v tomto roce.


Zdroj: www.colosseum.cz


Další články