cs en de

Jarní deště prospěli španělským porostům pšenice a ječmene

12.5.2016

Navzdory suchému únoru, příznivé počasí během března a dubna prospělo porostům pšenice a ječmene. Pokud podmínky zůstanou do sklizně příznivé, měla by vzrůst produkce těchto plodin, to by znamenalo snížení dovozu těchto plodin v období 2016/17 ze zemí jako například Velká Británie, která jedním z největších importérů pšenice do Španělska. 

Podle březnové zprávy EU monitorující plodiny se jižní Španělsko a Portugalsko potýkalo s nedostatkem srážek od začátku února. Tento kritický bod ve vývoji porostů vedl k obavám o porosty ozimů. 

Množství pšenice dovezené do Španělska je ovlivněno tím, do jaké míry se bude domácí půdě dařit a na množství a kvalitě skladovaných plodin. Podle odhadů Strategie Grains, by v sezóně 2016/17 produkce pšenice ve Španělsku měla dosáhnout 5.9Mt což je nárůst nejen v porovnání s období 2015/16 (což bylo 5.4Mt), ale také s pětiletým průměrem, který je 5.7Mt. Částečně v důsledku vyšší produkce je odhad dovozu pšenice nižší, celkem 4.7Mt, snížení o 0,5 Mt ve srovnání s obdobím 2015/16.
 
 


Další články