cs en de

Komentář k dění na trhu 2.týden 2016

19.1.2016
autor: Bc. Eva Šindelková

Na začátku týdne USDA vydalo zprávu týkající se celosvětové nabídky a poptávky zemědělských komodit, WASDE. 
Údaje týkající se obilovin přinesly nižší odhady produkce kukuřice v Jižní Africe (o 4 mil. tun), tu v současné chvíli sužuje sucho způsobené jevem El Niňo. Sucho pustoší největší pěstitelské oblasti kukuřice v Jihoafrické republice a podle posledních zpráv tamní úřady očekávají, že budou muset nakoupit až 6 mil tun kukuřice, což je zhruba polovina spotřeby země. Také v Rusku je očekávána o 0,5 mil tun nižší produkci kukuřice, díky zmenšujícím se osevním plochám. Ovšem v celosvětovém měřítku tuto ztrátu kompenzuje odhad produkce v Ukrajinské.
Co se týče pšenice, tak celosvětové dodávky pro období 2015/16 vzrostly o 1,2 mil tun. Odhad přinesl navýšení produkce v Rusku 0,5 mil. tun a v EU o 0,3 mil. tun. Velké zásoby, rostoucí světová produkce a malá poptávka zvyšuje celosvětové zásoby o 2,2 mil. tun na rekordních 232 mil. tun., což je o 9 % více než v loňském roce.
Na rozdíl od obilovin, globální produkce olejnin pro sezónu 2015/16 je o 2 mil tun nižší (aktuálně 526,9 mil. tun) kvůli poklesu produkce sojových bobů, slunečnice, arašídů a bavlníkových semen. 
Globální produkce sojových bobů poklesla o 1,1 mil. tun (aktuálně 319 mil. tun), kvůli menší úrodě v USA a Jižní Africe, jen částečně ztrátu kompenzuje vyšší produkce v Číně. Nepříznivé podmínky v Argentině a Jižní Africe snižují také celosvětovou produkci slunečnice, přestože v Rusku by podle odhadu měla být vyšší úroda.

Cenu zemědělských komodit neovlivňil jenom odhad produkce a vliv počasí, ale také cena ropy BRENT, která během minulého týdne pokořila hranici 30 USD/ barel a na to, že cena bude i nadále klesat sází mnoho spekulantů. Irán splnil podmínky týkající se jaderného programu, což vedlo ke zrušení sankcí a embarga na vývoz ropy. Než Irán začne ropu vyvážet naplno, bude sice trvat nějaká čas, ale podle plánu, který zveřejnil, chce navýšit export o 500 000 barelů ropy denně. 

 


Další články