cs en de

Kvůli suchu je očekávána nižší produkce argentinských plodin

 19.3.2018

Cena olejnin během uplynulého týdne vzrostla. Tento trend podporuje pokračující sucho v Argentině, jež má neblahý dopad na tamní plodiny. Kvůli nedostatku srážek je očekáván pokles produkce sojových bobů a také kukuřice. Poslední zpráva Rosario Grain Exchange byla ještě pesimističtější k tamní úrodě, než poslední  odhady USDA (odhad pro sojové boby 47 mil. tun, kukuřice 36 mil. tun) a Buenos Aries Grain Exchange (sojové boby 42 mil. tun a kukuřice 34 mil. tun) .

Rosario Grain Exchange předpokládá, že produkce sojových bobů dosáhne 40 mil. tun. Tento odhad je o 6,5 mil. tun nižší než ten předchozí, únorový a je o 17 mil. tun pod loňskou rekordní sklizní. Také úroda kukuřice je očekávána nižší, měla by dosahovat 32 mil. tun ( 35 mil. tun udával poslední odhad a v sezóně 2016/17 se sklidilo 38 mil.tun).

Nižší produkce sojových bobů by mohla učinit Argentinu odkázanou na dodávkách bobů z Brazílie a USA. Lze tedy očekávat, že trh bude reagovat na zprávy související nejen s údaji o vývozech bobů z USA a Brazílie, ale také na zprávy související s brazilskou sklizní a americkou výsadbu. 

Brazilské vývozy sojových bobů již pátý měsíc po sobě a roste, totéž se ovšem nedá říci o amerických vývozech sóji, neboť ty klesají kvůli velké domácí spotřebě a rostoucí produkci sojového šrotu.  

Rostoucí cena sojových bobů na burze v Chicagu, podporovaná suchým počasím v Jižní Americe, by mohla zlepšit poměr ceny kukuřice a sojových bobů. Ve Spojených státech jsou náklady na pěstování sójových bobů dvakrát tak vysoké než kukuřice, když cena sójových bobů bude více jak dvojnásobná než cena kukuřice, je pravděpodobné, že se američtí pěstitelé rozhodou pro pěstování sóji na úkor kukuřice.  V loňském roce ve stejném období byl poměr ceny mezi sójou a kukuřicí podobný a tehdy byl také oset rekordní počet ploch sojovými boby v USA. Na konci března USDA zveřejní zprávu informující o počtu osevních ploch v USA. 

autor:
 Eva Bruzlová
 


Další články