cs en de

Pokles ceny pšenice a mírný nárůst řepky

 30.11.2015

Americká pšenice obchodovaná v Chicagu se v 48.týdnu potýkala s hojnými celosvětovými zásobami, stoupajícím dolarem a nedostatečnou poptávkou, díky tomu se propadla na tříměsíční minimum. Pšenice obchodovaná na Euronexu, byla podpořena středečním prodejem francouzské pšenice do Egypta, čemuž napomohl pokles eura, které se pohybovalo blízko sedmiměsíčního minima vůči dolaru.

Obchodníci během minulého týdne s napětím sledovali politickou situaci mezi Tureckem a Ruskem. Zajímalo je, do jaké míry sestřelené ruské válečné letadlo naruší vzájemné obchody mezi oběma zeměmi. Ruské embargo na dovoz potravin ze západu zvýšilo tureckým firmám zakázky a naopak Turecko hraje pro Moskvu významnou roli na trhu s pšenicí. 

Klesající euro podpořilo také řepku, která od druhé poloviny posledního listopadového týdne posilovala. Nejen pro trh s olejninami, ale pro komoditní trh celkově, bylo významné prohlášení, které vydal argentinský ministra zemědělství Ricardo Buryaile, který potvrdil, že nastupující argentinská vláda zruší vývozní daň z kukuřice a pšenice a zároveň sniží vývozní daň na sóju o 5%.
 Další články