cs en de

Postup Argentinských osevů a aktuální odhady produkce olejnin

Na začátku listopadu jsme Vás informovali o tom, že odstartoval výsev sojových bobů v Argentině. Nicméně sucho, které panuje v klíčových pěstitelských oblastech, komplikuje tamním zemědělcům práci. Podle zprávy Buenost Aires Grain Exchange, (z 7.12. 2016) bylo oseto 57 % ploch určených pro sojové boby (o 11% méně než loni touto dobou) a výsev kukuřice je téměř z poloviny (48%) kompletní. Dobré povětrnostní podmínky budou pro další výsev a vývoj plodin velice důležité. 

Podle odhadů by Argentina měla v sezóně 2016/17 vypěstovat 57 mil tun sojových bobů a 36,5 mil tun kukuřice, což představuje 4% a 17% celosvětové produkce. Argentina hraje nemalou roli v celosvětovém obchodu, neboť z Argentiny je 7% sóji a 17% kukuřice určeno k exportu. 

Poslední zpráva WASDE vydaná v uplynulém týdnu přinesla navýšení produkce, vývozů a také končených zásob u olejnin (ve srovnání s listopadovým reportem). Celosvětová produkce olejnin by měla být vyšší o 3,4 mil tun (celkových 554,7 mil.tun) a to díky vyšší produkci sojových bobů, arašídů, slunečnice a v neposlední řadě také bavlny. Co se týče řepky, tak UDSA očekává pokles produkce řepky  a to hlavně v EU. 

Celosvětová produkce sojových bobů byla navýšena o 1,9 mil. tun na 338 mil tun, díky očekávaným vyšším výnosům v Indii a Kanadě. U slunečnice je navýšení produkce o 0,6 mil. tun na aktuálních 44,3 mil tun, hlavně kvůli pozitivním číslům z Ruska a Jižní Ameriky. 
 


Další články