cs en de

Příprava na klimatickou konferenci v Paříži 2015

 1.-12. prosince se v peruánské Limě sejdou světoví lídři k projednání dohody o globálním snížení emisí, která stanoví nové cíle pro období po roce 2020. Dohoda má být podepsána příští rok v Paříži. Cílem schůzky je přesvědčit k účasti co nejvíce zemí. Pro Evropský parlament je boj proti změně klimatu zásadní otázkou a jeho delegace se konferencí o klimatu účastní pravidelně. Co přesně Evropský parlament v oblasti změny klimatu dělá? Náš speciál vám přináší články, rozhovory a videa k tématu. (Přečtěte si více

Jak financovat záchranu klimatu: to bylo hlavní téma diskuze členů národních parlamentů členských zemí a Evropského parlamentu během pondělního (30. března) slyšení k pařížské konferenci o klimatu, která proběhne letos v prosinci. Členové národních parlamentů se shodli, že nyní je na nich, aby zajistili, že jejich vlády přijedou do Paříže s těmi správnými postoji. (Přečtěte si více: COP21: jak financovat záchranu klimatu)

Naše planeta by se mohla do roku 2100 ohřát až o 4,8 °C a hladina moře by mohla stoupnout až o 82 centimetrů, uvádí se v 5. hodnotící zprávě, kterou v neděli vydal Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Panel získal v roce 2007 Nobelovu cenu za mír. 4. listopadu představil poslancům výsledky zprávy předseda IPCC Dr. Rajendra Pachauri, který nám před svým vystoupením poskytl rozhovor. Konferenci uspořádalo parlamentní oddělení pro vyhodnocování vědeckých a technologických možností STOA. (Přečtěte si více: Rajendra Pachauri o změně klimatu: "Teď už opravdu musíme něco dělat.")

Tento týden jednají v Limě ministři mnoha zemí o globální klimatické dohodě, která by měla nahradit Kjótský protokol. Očekává se, že text bude dokončen příští rok na konferenci v Paříži. Evropský parlament do Limy vyslal delegaci 12 poslanců, kteří se jednání zúčastní po boku Evropské komise a Rady. Prohlédněte si naši infografiku, která představuje různé scénáře pro budoucnost podle toho, jakého snížení emisí skleníkových plynů se podaří dosáhnout. (Přečtěte si více: COP 20 v Limě: klíčový krok na cestě ke globální klimatické dohodě v Paříži)

Od 1. do 12. prosince diskutují v peruánské Limě nevládní organizace, odborníci i vlády o klimatické dohodě, která by měla od roku 2020 nahradit Kjótský protokol o snížení emisí. 8.-12. prosince se konference účastní i delegace Evropského parlamentu. Vedoucí delegace a předseda parlamentního Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Giovanni La Via nám před odjezdem řekl, s čím se parlamentní delegace do Limy vydává. (Přečtěte si více: Giovanni La Via o jednáních o klimatu: "Potřebujeme výrazné úsilí mnoha velkých hráčů." S čím jede na konferenci v Limě delegace Evropského parlamentu?)

„Zvyšujte svůj hlas, ne mořskou hladinu": tak zní motto letošního Světového dne životního prostředí, který si připomínáme právě dnes. Letošní den je věnován tématu malých ostrovů a změny klimatu. Evropský parlament v reakci na globální oteplování přijímá například právní předpisy, které mají snížit emise skleníkových plynů, a podporuje nízkouhlíkovou ekonomiku v EUDalší články