cs en de

Produkce palmového oleje klesá v důsledku El Niňo

Druhý největší světový producent palmového oleje, Malajsie, v období od října do listopadu vyprodukoval o 6% méně palmového oleje.  Pokles výroby je částečně způsoben monzunovými dešti, které komplikují sklizeň, země tak nadále pociťuje dopady stále trvajícího jevu El Niňo. Listopadová produkce palmového oleje byl a v tomto měsíci nejnižší od roku 2010. 

Na celosvětovém trhu s oleji má ten palmový 40% zastoupení (USDA). Pokles produkce palmového oleje nejen v Malaysii, ale také v Indonesii (největší producent) bude mít dopad na celosvětové dodávky rostlinných olejů. Vzhledem k tomu, že stále roste poptávka po rostlinných olejích, bude tato skutečnost mít vliv také na trhy s řepkou. 

Během zimních měsíců produkce palmového oleje obvykle dosahuje sezónních minim a tento trend bude podle všeho pokračovat i nadále. Nicméně trhy budou sledovat produkci palmového oleje, ta obvykle během sezóny začíná růst až v únoru a březnu. Pokud by přišlo zotavení z El Niňo, zlepšila se půdní vlhkosti a „normální“ srážky by přispěly k vyšší produkci palmového oleje v roce 2017, klesl by tak tlak na cenu řepky a ostatních olejů.  
 


Další články